Bobrek i Piekary sprzedane, Centrum przekazane do SRK

Kopalnie z Bytomia i Piekar mają nowych właścicieli. Wczoraj podpisano umowy zbycia tych trzech zakładów.

Byt kwk bobrek centrum

Zgodnie z zapowiedziami KWK Piekary i ruch Bobrek trafiły w ręce państwowego Węglokoksu, natomiast ruch Centrum został przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Podpisanie umów nastąpiło wczoraj w siedzibie Kompanii Węglowej. To element programu naprawy polskiego górnictwa i wstęp do dalszych zmian w tutejszych zakładach wydobywczych.

Jak twierdzą przedstawiciele Węglokoksu kopalnie Bobrek i Piekary wymagają głębokiej restrukturyzacji i modernizacji. Firma zamierza przeprowadzić proces optymalizacji ich działalności, aby zaczęły przynosić dodatnie wyniki finansowe. Sprawę komplikuje fakt, iż do przejęcia dochodzi w czasie poważnego kryzysu branży węglowej, gdy ceny surowca na światowych rynkach są bardzo niskie. Niemniej prezes zarządu Węglokoks S.A. Jerzy Podsiadło uważa, że jest duża szansa wyprowadzenia obu zakładów na plus. - Będziemy pracować. Będą tylko nowe systemy zarządzania i nowe spojrzenie na górnictwo - zapowiedział reporterom TVS Krystian Kozakowski, prezes Węglokoks Kraj. Prawdopodobnie w kopalniach przejmowanych przez Węglokoks zostanie wprowadzony sześciodniowy tydzień pracy, co oznacza że górnicy będą zjeżdżać na dół także w soboty.

Zgodę na sprzedaż obu kopalń w tym tygodniu wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Teraz jeszcze zgodę musi wydać Unia Europejska.

Ruch Centrum w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń czeka natomiast likwidacja. Nowy właściciel po wygaszeniu wydobycia zajmie się pompowaniem wody, w celu zabezpieczenia przed zalaniem innych kopalń. Podobnie jak w przypadku innych zamykanych w przeszłości zakładów, nieruchomości ruchu Centrum zostaną przeznaczone do sprzedaży. Ich atrakcyjność dla inwestorów z pewnością wzrośnie po wybudowaniu Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe, która będzie przebiegać tuż obok i skomunikuje tereny z siecią dróg krajowych i wojewódzkich. Jednak znając historię kopalń Rozbark, czy Szombierki nie należy nastawiać się, że obszar pomiędzy ul. Łużycką i Wrocławską z dnia na dzień zostanie zabudowany nowymi obiektami.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon