„Tajemniczy Bytom” to projekt, dzięki któremu możemy w praktyczny sposób poznać historię naszego miasta. Jego uczestnicy zwiedzili już m.in. schrony przeciwlotnicze pod Placem Akademickim i podziemia pływalni krytej. W bieżącej edycji będą poznawać tajemnice bytomskich tuneli.
„Tajemniczy Bytom” odkrywa przed mieszkańcami Maciej Bartków, historyk i autor wielu publikacji m.in. na temat tajemnicy Szybu Południowego byłej KWK „Miechowice”. To dzięki niemu zainteresowani bytomianie mogą zobaczyć historyczne i tajemnicze obiekty naszego miasta. Projekt był realizowany po raz pierwszy w 2013 roku i wzbudził ogromne zainteresowanie. Mieszkańcy zobaczyli wówczas, chociażby, podziemny schron dowodzenia z PRL-u na Bobrku czy wejścia do tunelu pomiędzy wzgórzem św. Małgorzatki a Szombierkami. Na comiesięcznych spotkaniach w Biurze Promocji Bytomia wysłuchali także ciekawostek na temat pierwszego strajku w kopalni „Miechowice”, bytomskiego Hitlerjugend czy Żydowskiego Robotniczego Klubu Sportowego „Haopel”.
- Tajemnic, jakie skrywa nasze miasto jest bez liku. Wciąż zagadką są budynki dzisiejszego Domu Pomocy Społecznej „Wędrowiec” w Miechowicach – uznawanego za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Śląsku. Swoje sekrety kryje jeszcze niejeden budynek oraz nieczynny obiekt przemysłowy w naszym mieście. Tak było między innymi z szybem południowym byłej KWK „Miechowice” – mówi inicjator projektu, Maciej Bartków.
Na najbliższym spotkaniu, 23 maja o godzinie 12:00 w Biurze Promocji Bytomia, zobaczyć będzie można „Tunel”, film na temat tajemnic związanych z tunelem łączącym IV Liceum Ogólnokształcące z komisariatem Policji przy ulicy Rostka oraz spotkać się z twórcą i autorem tegoż filmu.