fot. UM Bytom Hubert Klimek
Archeologia jako dyscyplina naukowa kojarzy się przede wszystkim z badaniami wykopaliskowymi. Można na nią jednak spojrzeć inaczej, przez pryzmat człowieka – naukowca, uczestnika badań, pasjonata archeologii, odkrywcę skarbów, a także odnieść ją do muzealnictwa, ochrony zabytków, popularyzacji i edukacji. Można podpatrzeć ją „od kuchni”.
„Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska” to pierwsza wystawa przybliżająca dzieje archeologii górnośląskiej od jej pionierskich czasów aż do chwili obecnej, czyli prawie dwustuletnią historię badań. Ukazuje archeologię „od kuchni”, a także zwraca uwagę na jej związek z muzealnictwem, ochroną zabytków, edukacją.
Na wystawie można zobaczyć rekonstrukcję średniowiecznej studni odkrytej podczas badań na pl. Kościuszki w Bytomiu w 2009
Archeolodzy niczym detektywi penetrują teren, chcą poznać prawdę o tym, co minęło. Stosują przy tym wiele technik i narzędzi – począwszy od łopaty i szpachelki, na magnetometrii i georadarach skończywszy. Wystawa Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska otworzy przed zwiedzającymi podwoje świata górnośląskiej archeologii – ukaże jej dzieje od pionierskich czasów aż do chwili obecnej, pozwoli zapoznać się z metodami badawczymi, sprzętem czy sposobami konserwacji zabytków.
Poprzez niezwykłe zdjęcia, oryginalne dokumentacje badań sprzed kilkudziesięciu lat, przedwojenne wydawnictwa archeologiczne i eksponaty, wystawa uwidacznia kulisy wielkich eksploracji oraz ludzi, którzy poznali nieznane.
Pierwsza część ekspozycji przenosi zwiedzających do schyłku XIX i początku XX wieku. Daje niepowtarzalną okazję zobaczenia dzieła Fridricha Krusego z 1819 roku, w którym znalazły się pierwsze wzmianki o odkryciach archeologicznych na Górnym Śląsku – w Szymiszowie i Nowej Cerekwi. Na ekspozycji odnaleźć można także unikatową, oryginalną dokumentację z badań archeologicznych, przeprowadzonych w 1905 r. w Piekarach Śląskich-Szarleju, cenne fotografie z prac na różnych stanowiskach oraz skarby przedmiotów z brązu: skarb odkryty w 1875 r. w Czarkowie i w latach 30. XX w. w Gamowie, które dla podkreślenia klimatu minionych epok ukazane są w drewnianych przedwojennych gablotach, zachowanych w Muzeum Górnośląskim.
W trzeciej, ostatniej sali, poświęconej drugiej połowie XX w. i początkom XXI w., prezentowany jest m.in. sprzęt do badań, a także – wystawiona po raz pierwszy – rekonstrukcja średniowiecznej studni odkrytej podczas badań na pl. Kościuszki w Bytomiu w 2009 r. Rekonstrukcja ta jest wykonana z oryginalnych średniowiecznych elementów, które wróciły do Muzeum Górnośląskiego w tym roku, po trwającej cztery lata konserwacji przeprowadzonej w Biskupinie.
fot. UM Bytom Hubert Klimek
Wernisaż wystawy odbył się w środę, 29 kwietnia o godz. 17.00 w gmachu Muzeum Górnośląskiego przy ul. W. Korfantego 34. Wystawę można jednak podziwiać do 27 września 2015 roku.
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34
Kurator: Dorota Podyma