Majowe świętowanie. Magistrat informuje

W historii Polski nie brakuje wydarzeń, które szczególnie zapisały się na kartach naszego kraju. Niewątpliwie są nimi: uchwalenie Konstytucji 3 Maja i III powstanie śląskie. Pierwsze z nich dało Polakom nadzieję na utrzymanie niepodległości, zaś drugie znacząco przyczyniło się do powrotu części Górnego Śląska do macierzy. Już 3 maja bytomianie będą świętować rocznice tych wydarzeń.

Byt p19k21i7je61k981cmf13dg7r63

Obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 94. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego rozpoczną się 3 maja o 16.20 od złożenia przez władze miasta kwiatów pod pomnikiem Wolności przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. O 17.00 w kościele p.w. Świętej Trójcy przy ul. Kwietniewskiego odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i ziemi śląskiej. Po niej na bytomskim Rynku o 18.00 z udziałem władz miasta i mieszkańców Bytomia rozpoczną się oficjalne uroczystości upamiętniające historyczne rocznice. Będzie apel pamięci, salwa honorowa w wykonaniu Kompanii Honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, zaś Orkiestra Wojskowa z Bytomia przypomni nam wszystkim najpiękniejsze pieśni majowe i wojskowe.

Jak co roku uroczystościom majowym będą towarzyszyły okolicznościowe imprezy. 2 maja o 12.00 zapraszamy mieszkańców na Święto Flagi Państwowej. Podczas happeningu będziemy układać biało-czerwoną flagę na bytomskim Rynku oraz wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne z Orkiestrą Państwowych Szkół Budownictwa w Bytomiu.

Z kolei 3 maja wszystkich miłośników biegania zapraszamy do udziału w Bytomskim Biegu Konstytucji 3 Maja. Od 2014 roku zawody odbywają się w ramach Grand Prix Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Biegach Masowych. Każdy, kto czuje się na siłach, aby wziąć udział w biegu upamiętniającym jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski wystarczy, że przyjdzie na bytomski Rynek między 10.00 a 11.45 i zgłosi chęć udziału w biegu. Równo w południe na trasę wystartują uczestnicy biegu rekreacyjnego na dystansie 1 pętli ulicami wokół Rynku. W biegu rekreacyjnym może wziąć udział każdy. Pół godziny później rozpocznie się Bieg Główny (4 pętle). Klasyfikacja, z podziałem na mężczyzn i kobiety prowadzona będzie w kilku kategoriach wiekowych. Udział w biegu jest bezpłatny.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki w 1791 roku to szczególne wydarzenie w dziejach Polski i Europy. Była to bowiem pierwsza konstytucja nowożytna w Europie, a druga, po amerykańskiej, na świecie. Dla naszego kraju, otoczonego z trzech stron przez zaborców: Rosję, Prusy i Austrię, była to z kolei ostatnia próba ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Polska pozostawiona sama sobie próbowała ratować swoją niepodległość i suwerenność. Niestety, wobec miażdżącej przewagi zaborców cztery lata później - w 1795 roku - została na 123 lata wymazana z mapy Europy. Dla Polaków, którzy wierzyli, że ojczyzna ponownie się odrodzi, przełomową datą był 11 listopada 1918 roku, który obchodzimy jako Narodowe Święto Niepodległości. Odrodzona Rzeczpospolita Polska musiała jednak walczyć o swoje granice, nie tylko z głównym wrogiem na wschodzie - Rosją Radziecką, ale również w Wielkopolsce z Niemcami i na południu - z Czechosłowacją.

Na ten okres przypadają właśnie powstania śląskie w latach 1919 -1921, a szczególnie to najważniejsze w 1921 roku, które było ostatnim zrywem Polaków dążących do przyłączenia Górnego Śląska do macierzy. W walce o przyłączenie Śląska ważne miejsce odegrał Bytom, gdzie w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” znajdował się Polski Komisariat Plebiscytowy. To właśnie tam zapadały kluczowe decyzje dotyczące rozpoczęcia działań zbrojnych w ramach III powstania śląskiego, którego sukces niewątpliwie przyczynił się w 1922 roku do powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon