Szynol to potoczna nazwa terenu u zbiegu ul. Brzezińskiej i Kochanowskiego. Na początku XX wieku zaczęto składować tam skały płonne pochodzące z eksploatacji wyrobisk rudnych. Hałda została rozebrana w latach 80. pod budowę pobliskiej alei Jana Pawła II, po czym teren zrekultywowano, nadając mu obecną formę urokliwego, zielonego zakątka w centrum starego Rozbarku. Od tego momentu do dziś mieszkańcy dzielnicy przychodzą na Szynol spędzać wolny czas.
Tradycja funkcji rekreacyjnej w tym miejscu jest długa. Jeszcze w latach międzywojennych w miejscu dzisiejszej transformatorowni znajdowało się boisko (sportplatz). Obecnie w piłkę grywa się przy sąsiedniej Szkole Podstawowej nr 6, natomiast na Szynolu nierzadko można spotkać osoby biegające dla zdrowia, a latem rodziców uczących swoje dzieci jazdy na rowerze. Bywa że w ciepłe dni mieszkańcy spotykają się tam przy grillu i spędzają na trawie długie godziny.
Niestety przez zimę na Szynolu nagromadziło się wiele śmieci: butelek, papierków, pudełek itp. Zauważywszy to członkowie stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców postanowili zrobić tam porządek i już w sobotę zabiorą się do pracy. Wyposażeni przez Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej oraz firmę Fortum w worki i rękawice wyzbierają wszystkie zalegające śmieci. Pomóc im może każdy - wystarczy, że przyjdzie w sobotę o 10:00 na Szynol. Po pracy stowarzyszenie zamierza usiąść ze wszystkimi uczestnikami i wspólnie świętować dobrze wykonaną robotę. Więcej informacji o sobotniej akcji można znaleźć na witrynie internetowej stowarzyszenia, bądź jego facebookowej stronie.
MDM chce, żeby Szynol na wiosnę znów stał się zielony, a dzieci z mieszczących się po sąsiedzku przedszkola i podstawówki mogły się na nim bezpiecznie bawić. Stowarzyszenie ma również nadzieję dowiedzieć się od mieszkańców czegoś więcej na temat historii skweru oraz zastanowić się nad jego przyszłymi zmianami.