Nowoczesny system gromadzenia danych w Bytomiu

W mieście powstaje nowoczesny system gromadzenia danych – tzw. szyna integracyjna. Ma ona połączyć wszystkie dane jednostek miejskich i spółek gminnych tak, by mogli z nich korzystać nie tylko pracownicy, służby mundurowe czy przedsiębiorcy, ale także sami mieszkańcy. Projekt dofinansuje Unia Europejska.

System ma zawierać bardzo różne informacje – z zakresu geodezji, kartografii, ale także zarządzania przestrzennego, budownictwa, transportu czy gospodarki nieruchomościami. Znajdziemy w nim także dane na temat bezpieczeństwa, ochrony zdrowia, turystki i promocji miasta oraz edukacji. Wszystkie mają być przechowywane w Centralnym Repozytorium Danych i udostępniane określonym grupom użytkowników w zależności od ich uprawnień.

- Oczywiście dostępu do określonych danych nie będzie mógł mieć każdy. Te, które są chronione ustawowo, nie będą udostępniane. Do większości informacji dostęp będą miały osoby uprawnione i to w godzinach urzędowania. Przez całą dobę będą mogli dysponować nimi pracownicy służb mundurowych – mówi Naczelnik Wydziału Geodezji UM, Wojciech Jeszka.

Jakie mają być efekty wdrożenia systemu? Zdaniem urzędników łatwiej będzie zarządzać miejską przestrzenią. Bytomianie mają uzyskać z kolei szybszy dostęp do potrzebnych dokumentów i zaświadczeń. Ma to być możliwie bez stania w kolejkach do kas, bo system będzie zintegrowany z dwoma kanałami płatności – za pośrednictwem bankowości internetowej lub SMS-ów.

- (…)Dzięki temu projektowi łatwiejsze stanie się zarządzanie miejską przestrzenią. Zarówno całe miasto, jak i konkretne obszary: dzielnice, kwartał czy ulice będzie można analizować pod wieloma kątami – na przykład: gęstości zaludnienia, bezrobocia czy strukturze własnościowej – dodaje Wojciech Jeszka.

Sam system ma także ułatwić przedsiębiorcom inwestowanie w naszym mieście – z dowolnego miejsca na świecie dowiedzą się oni do kogo należy dany teren czy jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego.

- System będzie umożliwiał tworzenie różnych scenariuszy zagospodarowania terenu i studiowania wpływu podejmowanych decyzji na planowanie przestrzenne. Scenariusze będą przechowywane w bazie danych i udostępniane na zewnątrz w ograniczonym zakresie. Prezentacja planowanych inwestycji będzie odbywała się w postaci modelu trójwymiarowego – potwierdza Wojciech Jeszka.

Projekt wart jest ponad półtora miliona złotych i choć znajdował się na liście rezerwowej perspektywy finansowej 2007-2013 Zarząd Województwa zgodził się ostatecznie na jego dofinansowanie. Czasu na wykonanie projektu jest bardzo mało – system musi zostać wdrożony do końca września – urzędnicy zapewniają jednak, że zdążą z realizacją.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon