Bytom będzie w „K2”

Prezydenci kilku śląskich miast podpisali list intencyjny, zgodnie z którym ma wejść w życie program dostosowujący szkolnictwo zawodowe na Śląsku do potrzeb rynku pracy. Wśród miast wspierających inicjatywę znalazł się także Bytom.

Byt 3p19h5q1fu03i61ocg1ngnuce26t6

Prócz prezydentów śląskich miast list intencyjny podpisał także Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tworzenie sieci „K2” („kompetencja i kariera”) zainaugurowano na konferencji „Edukacja zawodowa kluczem do przyszłości regionu”. Sam pomysł na inicjatywę narodził się jednak wcześniej, podczas tworzenia programu dla Śląska. Zauważono wtedy, że jednym z głównych problemów Śląska jest niedostosowanie wykształcenia absolwentów do zapotrzebowania pracodawców. Ustalono więc, że samorządy mają współpracować w celu standaryzacji oferty edukacyjnej i szkoleniowej dla odpowiednich zawodów. Wdrożony program ma także ułatwić uczniom dostęp do technologii i narzędzi, z których korzystają później pracodawcy. Powstać ma także sieć centrów kariery i kompetencji. W spotkaniu udział wzięła także Minister Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik-Rostkowska, która mówiła o tym, jakie są plany rozwoju szkół zawodowych w Polsce i łączenia ich ze środowiskiem biznesu, chociażby poprzez tworzenie specjalnych stref ekonomicznych.

- To bardzo ważny instrument pozyskiwania wiedzy o rynku i jego potrzebach, w tym o wolnych miejscach pracy. Praktyczna nauka zawodu powinna odbywać się w miejscu pracy, dlatego warto zachęcać firmy, by tworzyły miejsca praktyk dla młodych ludzi i wiązały z nimi przyszłość – mówiła Minister Edukacji Narodowej. Zaznaczyła także, że część środków unijnych ma od teraz trafiać bezpośrednio do pracodawców.

- Kierujemy 5 tys. zł na ucznia, który zostanie przyjęty na praktyki. Śląsk ma na szkolnictwo zawodowe 18 mln euro. To więcej, niż inni. Firmy mogą zgłaszać się do marszałka po pieniądze. Warunkiem jest współpraca ze szkołą zawodową – dodała.

Do programu K2 entuzjastycznie podchodzi także prezydent Damian Bartyla.

- To wydarzenie w skali naszego regionu jest wyjątkowe, bo ma w przyszłości doprowadzić do rozwoju zarówno szkolnictwa zawodowego, jak również podniesienia atrakcyjności sektora gospodarczego poprzez zwiększenie szans, ofert i możliwości rynku pracy – mówił.

Podczas samej konferencji wręczono także wyróżnienia Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nagrodzono m.in. dwóch mieszkańców Bytomia: Romana Osadnika (w kategorii: nauczyciel praktycznej nauki zawodu) oraz Aleksandra Patschek (w kategorii: uczeń szkoły zawodowej).

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon