odczas czterodniowego festiwalu (23 – 27 marca) zatytułowanego „Światło i światłość” nie zabraknie wydarzeń o charakterze popularnonaukowym, jak i kulturalnym.
Tegoroczny festiwal uświetni m. in. występ studentów Wydziału Teatru Tańca PWST, którzy na deskach Teatru Rozbark wystawią sztukę „Ubu król czyli Polacy” w reżyserii Jerzego Stuhra. Warto już teraz zarezerwować bezpłatną wejściówkę, bo ilość miejsc jest ograniczona - mówi Aldona Kopczyńska, Naczelnik Wydziału Edukacji UM.
Na zainteresowanych czekają też ciekawe wykłady m.in. na temat wykorzystania i znaczenia światła w sztuce, estetyce, filozofii oraz prezentacje i warsztaty związane z nowoczesnymi technologiami. Nie zabraknie też wykładów poświęconych historii literatury.
Przyjmowane są też zapisy na warsztaty "Światłomania”, podczas których uczestnicy będą eksperymentować ze zjawiskami świetlnymi. Ciekawą ofertę zajęć dla gimnazjalistów interesujących się fotografią przygotowało Technikum nr 4. W siedzibie szkoły odbędą się m.in. warsztaty wykonywania zdjęć tradycyjnymi technikami oraz zajęcia poświęcone energii elektrycznej.
Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych będą mogli zmierzyć się w IX Bytomskiej Olimpiadzie Języków Obcych „Nowoczesne technologie – światło”, a także w Międzygimnazjalnym Konkursie Frazeologicznym „Oświeceni”, na który zaprasza ZSO nr 5. W programie przewidziano też pokaz mody School Look przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących.
Gorąco zachęcam bytomską młodzież do udziału w festiwalowych konkursach. To doskonała okazja, by sprawdzić swoją wiedzę, umiejętności, poćwiczyć twórcze myślenie i wygrać ciekawe nagrody – mówi Aldona Kopczyńska.
Warto podkreślić, że imprezie po raz kolejny towarzyszyć będą targi edukacyjne.
W tym roku oferta bytomskich szkół ponadgimnazjalnych oraz uczelni wyższych zlokalizowanych w Bytomiu i okolicy prezentowana będzie od 26 do 27 marca w Hali na Skarpie.
W pierwszym dniu targów od 9.00 do 14.00 swoją ofertę przedstawi kilkanaście bytomskich szkół ponadgimnazjalnych.Uczniowie i ich rodzice będą mogli zwiedzić ekspozycje przygotowane zarówno przez licea ogólnokształcące, jak i szkoły zawodowe oferujące możliwości uzyskania tytułu technika lub czeladnika w interesujących zawodach. Z kolei drugiego dnia na zainteresowanych czekać będzie ok. 60 wystawców z uczelni wyższych – mówi Aldona Kopczyńska.
Udział w wybranych konkursach, warsztatach czy wykładach wymaga wcześniejszej rejestracji u organizatorów. O zgłoszeniu należy poinformować Wydział Edukacji (akowalczyk@um.bytom.pl). Szkoły mają na to czas do 20 marca.
Tradycyjną częścią festiwalu będzie konkurs pn. Bytomski Przedsiębiorca Jutra. Spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jurorzy wybiorą najbardziej utalentowanego przyszłego biznesmena. Wręczenie nagród laureatom odbędzie się 23 marca o 15.00 w szkole muzycznej.
Warsztaty, wykłady, spektakle i koncerty – tak, w wielkim skrócie rysuje się program 8. edycji Bytomskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Start: 23 marca o 15.00 w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej.