Zdaniem dyrektora AIP na Śląsku, Mateusza Maika, pięć firm funkcjonujących w Inkubatorze to bardzo dobry wynik, jak na początek działalności instytucji. Dyrektor przypomina, że mimo iż Inkubator nazywaj się „akademicki”, jest skierowany do ludzi w każdym wieku, którzy chcą założyć firmę. Muszą jednak mieć pomysł.
- Pomagamy przede wszystkim ludziom, którzy już wiedzą, co chcą robić, nie mamy kadry doradców zawodowych – mówi Mateusz Maik.
Dobry pomysł to jego zdaniem podstawa. Czasami można wpaść na niego zupełnym przypadkiem.
- Jedna z firm założonych w bytomskim AIP zajmuje się... sprowadzaniem i sprzedażą płytek do malowania wzorków na paznokciach. Okazuje się, że to nie tylko ułatwia zrobienie manicure, ale można na tym zarobić. Często na szkoleniach z młodymi biznesmenami mówimy: pieniądze są tam, gdzie można rozwiązać jakiś problem – potwierdza.
Pisaliśmy: "Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości teraz także w Bytomiu"
Bytomianie często mylą działalność Inkubatora z tą, prowadzoną przez Powiatowy Urząd Pracy. Pomoc udzielana przez obie instytucje zdecydowanie różni się jednak. Przykładem może być tu wsparcie finansowe.
- Co miesiąc w warszawskiej siedzibie AIP można pozyskać inwestycję w wysokości100 tys. zł na rozkręcenie biznesu. Jest jednak warunek: do konkursu stają firmy, które przetestowały swój pomysł w inkubatorze. Pomagamy im się do tego przygotować – mówi Mateusz Maik.
Działalność w AIP wymaga uiszczenia opłaty – 250 zł miesięcznie. Innych kosztów nie ma, są za to liczne korzyści – nie trzeba płacić za: prowadzenie księgowości, porady prawne czy koszty utrzymania biura, jak wynajem pomieszczeń czy prąd. Do dyspozycji przedsiębiorców są także biura w całej Polsce – mogą umawiać w nich spotkania i wykorzystywać do odbierania poczty. Zakładając firmę z AIP można również korzystać z osobowości prawnej Inkubatora, jego numerów NIP i Regon oraz numeru konta bankowego. Tym samym to Inkubator ponosi odpowiedzialność za działalność firm, podpisując w ich imieniu umowy i zobowiązania. Instytucja dba także o edukację przedsiębiorców, kontaktując ich z mentorami. Są to wieloletni praktycy rynku, biznesmeni, który osiągnęli już sukces i traktują młodych przedsiębiorców jak partnerów, niejednokrotnie inwestując nawet w ich pomysły.
W całej Polsce Inkubatorów prowadzonych przez fundację AIP jest 45. Na Śląsku dwa funkcjonują w Katowicach, jeden w Częstochowie i jeden Bielsku-Białej. Koszt ich działalności pokrywany jest z funduszy unijnych.