Miasto zamyka szkoły, choć po referendum, w którym pozbawiono Platformę Obywatelską władzy, placówki oświatowe miały być już bezpieczne. Radni jednak nie mieli innego wyboru. Ich decyzja jest następstwem ogólnokrajowego prawa przyjętego przed czterema laty. Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. rozpoczęła w całej Polsce proces wygaszania niektórych typów szkół ponadgimnazjalnych (liceów profilowanych, czy szkół uzupełniających dla dorosłych) ze względu na zmiany jakie zaszły na rynku pracy po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej.
Obecnie ten proces dobiega do końca. Szkoły wymienione w ustawie już od 1 września 2012 roku miały nie przyjmować nowych uczniów. W związku z tym na ostatniej sesji Rady Miejskiej przyjęto uchwały o zamiarze likwidacji następujących placówek: V Liceum Profilowane w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących, Technikum Uzupełniające nr 1 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oraz szkoły z siedzibą w Centrum Kształcenia Ustawicznego: II Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące, IX Liceum Profilowane dla Dorosłych, Technikum Uzupełniające nr 7 dla Dorosłych, Technikum nr 8 dla Dorosłych i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 10 dla Dorosłych.
Wcześniej projekty powyższych uchwał przeszły konsultacje społeczne, a nauczycielskie związki zawodowe określiły swoje stanowisko w tej sprawie. Zgodnie z procedurą za pół roku radni powinni przyjąć kolejne uchwały, lecz tym razem o definitywnej likwidacji wszystkich powyższych szkół.