Z programu Prac Społecznie Użytecznych korzystać mogą osoby długotrwale bezrobotne, osoby bez prawa do zasiłku, wspierane przez MOPR oraz mieszkańcy zagrożeni wykluczeniem społecznym. Chętnych do udziału w projekcie nie brakuje. W 2012 roku było to 147 osób, z których 10 znalazło zatrudnienie. Rok później programem objęto już 323 osoby, a 33 zatrudniono. W minionym roku 6 osób na 226 znalazło pracę. Zainteresowanie wykazuje także coraz więcej pracodawców – w 2014 roku chęć udziału w Pracach Społecznie Użytecznych zgłosiło 68 podmiotów – m.in. przedszkola, szkoły i placówki opiekuńczo-wychowawcze. To właśnie w jednostkach budżetowych i organizacjach pozarządowych, zajmujących się pomocą społeczną i charytatywną, pracują bezrobotni objęci programem.
Z programu mogą korzystać osoby długotrwale bezrobotne
- Są to bardzo zróżnicowane oferty. Od pomocy kuchennej przez malarza pokojowego, konserwatora, portiera po pomoc biurową. Chodzi o to, by pracownik sprawdził się w danej firmie – mówi Barbara Ender z MOPR-u, odpowiedzialnego za rekrutację osób do projektu.
Program pełni także funkcje socjalizacyjne – pomaga osobom, które od lat nie miały pracy, uwierzyć we własne możliwości i odnaleźć się na rynku.
- Dzięki Pracom Społecznie Użytecznym mają szansę wyjść z domu, pokazać się z jak najlepszej strony. Trzeba też podkreślić, że otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie – dodaje Barbara Ender.
Uczestnicy programu otrzymują zapłatę w wysokości 8,10 zł za godzinę pracy. Nie mogą oni jednak pracować więcej niż 40 godzin w miesiącu ani więcej niż 10 w tygodniu. Pieniądze na wynagrodzenia za Prace Społecznie Użyteczne pochodzą w 40% z budżetu gminy, pozostałe 60% pokrywa PUP z Funduszu Pracy.