W kapeluszu, przy sztalugach, z fajką czy bez ucha – autoportrety są najdoskonalszym odzwierciedleniem bogatej wyobraźni artystów. Jak przedstawiali sami siebie opowie Agnieszka Bartków podczas wykładu z cyklu Portret w malarstwie.
Jacek Malczewski uwiecznił się jako Chrystus. Anna Bilińska z paletą w dłoni patrzy oczyma pewnej siebie artystki. W zielonym Bugatti Tamara Łempicka kusi uwodzicielskim spojrzeniem. Wiele interesujących dzieł powstało także w ramach korespondencji sztuk – malarstwa, muzyki i literatury. Jacek Kaczmarski piórem stworzył Autoportret Witkacego, a Ilija Riepin – słynny psychologiczny portret kompozytora Modesta Musorgskiego.
W ciągu stuleci konterfekty słynnych artystów wprowadzały odbiorców w zachwyt. Nurtowały wciąż nasuwającymi się pytaniami. Czy autoportret to zawsze prawda o artyście? A może tylko marzenie, które nie zawsze musi się spełnić?
To wszystko już 28 stycznia (środa), godz. 16.30 / Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, świetlica
A dzień później 29 stycznia (czwartek), godz. 17.00 w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala Gorczyckiego - odbędzie się filmowe podsumowanie projektu MUZeum MUZycznie, w ramach którego w miesiącach wrzesień–grudzień 2014 roku odbyły się interdyscyplinarne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Podczas uroczystości zaprezentowane zostaną filmy piaskowe, aktorsko-animowane, nowe aranżacje starych ludowych pieśni i tańców plemiennych przygotowane przez uczestników zajęć.
Projekt MUZeum MUZycznie realizowany był we współpracy Muzeum Górnośląskiego ze Śląskim Towarzystwem Muzycznym i dofinansowany został przez Fundację Orange.