Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami 4 z 14 kopalń Kompani Węglowej (KW) trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) celem ich likwidacji. Są to kopalnie: Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój. Mają one generować ponad 200 mln zł strat miesięcznie.
Choć w uzasadnieniu ustawy czytamy, że wprowadzenie zmian w ustawie jest niezbędne w celu umożliwienia nabycia kopalń przez SRK i przeprowadzenia ich likwidacji, to nowością w przyjętym dokumencie jest zapis zezwalający SRK zbycie przejętej kopalni lub jej części zamiast obowiązkowej likwidacji. O takich rozwiązaniach informował niedawno poseł Jacek Brzezinka, który głosował za przyjęciem ustawy. Za głosowało 240 posłów, przeciwnych było 208, a 2 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się senat.
Dla pracowników
Portal górniczy nettg.pl podaje – że w planie przewiduje się pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń. 2100 osób, którym do emerytury górniczej brakuje mniej niż 4 lata, ma zostać objętych urlopami górniczymi - do nabycia uprawnień emerytalnych będą dostawać 75 proc. wynagrodzenia z możliwością dodatkowego samozatrudnienia albo pracy poza górnictwem. 3100 osób ma zostać objętych dobrowolnymi jednorazowymi odprawami. Odejść ma ok. 400 pracowników dołowych, którym przysługiwać będzie 24-krotne wynagrodzenie, oraz ok. 1100 pracowników przeróbki z prawem do 10-krotności wynagrodzenia. Dla 1600 innych pracowników na powierzchni odprawy mają wynieść 3,6-krotność wynagrodzenia.
Plan
Jak już wcześniej pisaliśmy - wyznaczone przez KW nierentowne kopalnie, w tym bytomska Bobrek-Centrum, mają trafić do specjalnej spółki SRK, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie likwidacji lub restrukturyzację i dalszą odsprzedaż.
Całkowity koszt Programu Naprawczego w latach 2015-2016 będzie wynosił ok. 2,3 mld zł, z czego 1,4 mld w 2015 roku, a 0,9 mld w 2016 roku i będzie finansowany głównie z dotacji budżetowych, środków własnych SRK oraz ze środków pozyskanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – podaje tvn24bis.pl.