Prezydenci spotkali się ze stroną rządową

Dynamicznie rozwija się sytuacja w związku z likwidacją niektórych śląskich kopalń. Dzisiaj (w sobotę) prezydenci miast, w których mają zostać zamknięte kopalnie, spotkali się ze stroną rządową w Katowicach.

Byt IMG 20150110 133310

Przypominamy - Rada Ministrów w środę na posiedzeniu przyjęła program naprawy Kompanii Węglowej. Zgodnie z nim ostatnią m.in. bytomską kopalnię czeka zamknięcie.

Ze stroną rządową odpowiedzialną za reformę górnictwa w Katowicach spotkali się prezydenci Gliwice, Rudy Śląskiej, Zabrza i Bytomia. Konkluzja nie jest optymistyczna. W wydanym oświadczeniu możemy przeczytać - Kompania Węglowa jest w dramatycznej sytuacji.

Wspólne stanowisko zostało opublikowane na urzędowych stronach internetowych. Niestety nie wygląd to optymistycznie. Prezydenci żalą się - Rozumiemy, że zmiany są konieczne. Jednak nie rozumiemy sposobu w jaki strona rządowa wraz z zarządem spółki zamierza te zmiany wdrażać. Niepokoi nas przede wszystkim sposób informowania o planowanych zmianach. Strona samorządowa o planie naprawczym dla Kompanii Węglowej dowiedziała się z mediów, a nie bezpośrednio od rządu. Podobnie było z dzisiejszym spotkaniem, o terminie którego dowiedzieliśmy się 1,5 godziny przed.

W oświadczeniu możemy też przeczytać - Naszym zdaniem tak ważnych spraw nie da się załatwiać w ostatniej chwili. Nasze zdziwienie budzi fakt, że strona rządowa ma dokładnie opracowany program likwidacji 4 naszych kopalń, natomiast ogólnie mówi o programach osłonowych. Program naprawczy dla Kompanii Węglowej dotyczy przecież kilku tysięcy naszych rodzin. Nie przekonuje nas również zapowiedź stworzenia specjalnego programu dla województwa śląskiego pt. „Śląsk centrum polskiego przemysłu”. Oczekujemy partnerskiego potraktowania oraz dopuszczenia nas do prac nad ww. programem. Pragniemy podkreślić, że tak ważne zmiany muszą być przeprowadzane w atmosferze spokoju społecznego. Niestety rząd swoimi działaniami, sposobem informowania o planowanych zmianach, doprowadził do niepotrzebnych napięć.

Dzisiaj pisaliśmy też o fali sprzeciwu wobec decyzji jaka zapadła w sprawie Bytomskiej Kopalni Bobrek-Centrum. W Bytomiu co rusz dochodzi do mniejszych protestów, a władze miasta wystosowały odpowiedni list do Premier Kopacz oraz zapowiadają sesję w trybie nadzwyczajnym Rady Miejskiej /12 stycznia br./, która podejmie stosowne deklaracje solidarnościowe.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon