Obiekt oglądać możemy dzięki Stowarzyszeniu na Rzecz Zabytków i Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, które podjęło się jego odnowienia i dopuszczenia do użytku. Grupa zajmuje się głównie ratowaniem tego typu budowli fortecznych, ale także organizowaniem masowych imprez, grup rekonstrukcji historycznej i lekcji historii. Oficjalnemu otwarciu schronu towarzyszyła wystawa malarstwa bytomskiej artystki, Małgorzaty Prokop, skupiającej się na tematyce Holocaustu. Uczestnicy wydarzenia otrzymali także kalendarze „Bytom w obiektywie”.
{gallery}galerie-news/2014/schron1{/gallery}fot. profort.org.pl
Zaskoczył nas tłum. Nie wydawało nam się, że wydarzenie spotka się z tak dużym oddźwiękiem. Tego dnia schron odwiedziło około 300 osób, choć otworzyliśmy go jedynie na trzy godziny. To miłe – piszą przedstawiciele stowarzyszenia na swojej stronie internetowej.
Schron nie był nigdy wykorzystany bo został wybudowany już po II wojnie światowej. Miał być zabezpieczeniem dla mieszkańców. Nie było jednak takiej potrzeby więc do obecnych czasów schron przetrwał w bardzo dobrym stanie technicznym. Pomieszczenia schronu mogą pomieści około 100 osób.
Dokładne dni i godziny, w których schron będzie dostępny dla zwiedzających pojawią się już wkrótce na stronie: http://www.profort.org.pl.