Blask Małgorzatki

Niewielki kościółek na wzgórzu św. Małgorzaty można podziwiać także po zmroku. Od kilku dni jest on efektownie podświetlony.

Wzgórze popularnie zwane Małgorzatką jest miejscem, w którym swoje początki ma historia naszego miasta. To właśnie tu w XI wieku powstał pierwszy gród, a w pierwszej połowie XII w. stanął w nim kościół ufundowany przez Bolesława Kędzierzawego. Ten jednak został zniszczony przez Husytów w XV w. Obecną świątynie wzniesiono w 1881 r. w stylu neogotyckim. Dziś do parafii św. Małgorzaty należy ok. 200 parafian.

{gallery}galerie-news/2014/il-ma{/gallery}fot. UM Bytom

W tym roku na wzgórzu przeprowadzono badania archeologiczne, które bardziej rozjaśniły wiedzę historyków o początkach Bytomia. Podczas prac odnaleziono elementy ceramiki z XII w. i placki ołowianej glejty potwierdzające, iż dawni bytomianie zajmowali się wydobyciem srebra i ołowiu. Badania wyjaśniły również jakie gród posiadał umocnienia, aby chronić znajdujący się w nim skarbiec z cennym kruszcem.

Proboszcz kościoła pragnie uporządkować teren wzgórza, aby uatrakcyjnić je pod względem turystycznym. - Chciałbym uporządkować tę średniowieczną skarpę i sprawić, by była ona miejscem spacerów nie tylko bytomian i umieścić przy niej tablice opowiadające o tym miejscu - mówi o. Marek Pardon.

Jedną ze zmian, jakie przeprowadzono na Małgorzatce jest iluminacja zabytkowej świątyni. - Koncepcja iluminacji powstała w stosunkowo krótkim czasie, dzięki gotowemu projektowi architektoniczno-estetycznemu, który najpierw zmaterializowaliśmy za pomocą komputerowej wizualizacji, a następnie przetestowaliśmy w skali 1:1 na obiekcie. Widzieliśmy jak zachowują się obiekty w danym świetle, „na żywo” korygowaliśmy barwę i moc światła, osiągając zamierzony efekt – mówi Michał Kaczmarzyk z Pracowni Architektonicznej Qbik.

Oświetlony został nie tylko kościół, ale też teren wokół niego, brukowana droga, stacje drogi krzyżowej oraz zieleń. - Staraliśmy się potraktować ten projekt od strony urbanistycznej. Nie skupiać się tylko na kilku elementach kościoła, którego neogotycka stylistyka pozbawiona jest finezyjnych detali, ale opracować rozwiązanie, które pozwoli uzyskać kompozycyjną całość – mówi Kaczmarzyk. Oprócz dostarczenia przyjemnych wrażeń estetycznych oświetlenie poprawi również bezpieczeństwo, szczególnie w zimie, gdy dni są krótkie i szybko robi się ciemno.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon