Oficjalne wyniki wyborów w Bytomiu

W Bytomiu nie będzie drugiej tury wyborów prezydenckich. Damian Bartyla znokautował rywali i zapewnił sobie reelekcję. Zdobył ponad 60-procentowe poparcie. Na drugiej pozycji uplasował się Jacek Brzezinka z Platformy Obywatelskiej, który uzyskał ponad 15 procent. Trzecie miejsce zajął Henryk Bonk – ponad 7 procent.

Wygrani

Są to już oficjalne wyniki. Podobnie jak w całym kraju również u nas pojawiły się problemy z systemem informatycznym Państwowej Komisji Wyborczej, który miał przeliczać głosy. W końcu się udało – ale trzeba było przeliczyć wszystko ręcznie. W Bytomiu wygrał Damian Bartyla z 60% poparciem. Drugi jest Jacek Brzezinka (PO) z wynikiem 15%, a trzeci Henryk Bonk, który zdobył około 7%. Następni w kolejności są: Mariusz Janas (PIS) – 7% oraz Krzysztof Wójcik (SLD) około 5% i Waldemar Bartosik (KNP) z 3% zdobytych głosów. W liczbach bezwzględnych na Damiana Bartylę oddało swój głos 26 381 wyborców. Drugi w kolejności Jacek Brzezinka zdobył 6 326 głosy, Henryk Bonk zdołał do siebie przekonać 3 159 głosujących, Mariusz Janas 2 859, a na Krzysztofa Wójcika głosowało 2 279 osób. Ostatni na liście Waldemar Bartosik zdobył poparcie 1332 wyborców.

Rada Miejska również ukształtowała się po myśli Damiana Bartyli. Jego komitet zdobył dwanaście mandatów, co pozwoli mu spokojnie rządzić ze Wspólnym Bytomiem, które uzyskało 2 mandaty radnych. Platforma obywatelska będzie mieć 5 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 4, a Sojusz Lewicy Demokratycznej 1. Radnym został również Henryk Bonk ze swojego komitetu wyborczego. Listę radnych, którzy zdobyli mandaty prezentujemy w tabeli poniżej.

Przegrani

Spektakularne zwycięstwo Damiana Bartyli w pierwszej turze zaskoczyło niemal wszystkich. A najbardziej chyba sztabowców z Platformy Obywatelskiej. Ci bowiem po cichu liczyli na to, że ich kandydat Jacek Brzezinka osiągnie lepszy wynik i wspólnie z Bartylą znajdzie się w drugiej turze. Nie pomógł też elektorat Mariusza Wołosza, który w 2012 roku zdobył aż 10% kandydując na prezydenta. Ostatecznie kandydat PO otrzymał 15% poparcia, a do Rady Miejskiej bytomianie wybrali tylko 5 radnych z Platformy. Swojego wyniku nie poprawiło też Prawo i Sprawiedliwość. Partia, która w kraju ma coraz lepsze notowania, w Bytomiu w ciągu 2 lat straciła około 4% elektoratu. W 2012 roku kandydata PiS na prezydenta poparło ponad 11% głosujących, natomiast w tych wyborach Mariusz Janas zdobył zaledwie 7% poparcia. Wynik poniżej oczekiwań zarówno w wyborach na prezydenta, jak i w walce o mandaty radnych odnotował Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Kongres Nowej Prawicy, który w Bytomiu w wyborach startował pierwszy raz. Sojusz ze swoim jednym mandatem radnego, który zdobył Piotr Bula nie potrafi się odbić od dna. Nie pomógł również kandydat na prezydenta ze znanym nazwiskiem. Były prezydent Krzysztof Wójcik zdobył tylko 5% w rywalizacji o fotel prezydenta. KNP, który do wyborów szedł podniesiony na duchu po udanych majowych wyborach do europarlamentu, boleśnie się przekonał, że zdobyte wtedy 9% w Bytomiu to głosy oddane na Janusza Korwin-Mikkego, startującego wówczas z naszego regionu. Największymi przegranym może się jednak czuć Henryk Bonk i jego środowisko. Odchodząc od Bartyli tuż przed wyborami Henryk Bonk, Danuta Skalska i Janusz Wójcicki z pewnością nie przypuszczali, że w ten sposób przyjdzie się im pożegnać z Radą Miejską. Bytomianie bowiem w tych wyborach nie obdarowali tej trójki szczególnym zaufaniem i Janusz Wójcicki oraz Danuta Skalska nie zdobyli mandatów.

W Bytomiu jest prawie 130 tys. osób uprawnionych do głosowania. Z tego przywileju niestety skorzystało tylko niespełna 40 tys. osób, co przełożyło się na 31-procentową frekwencję.

Frekwencja na wyborach samorządowych w Bytomiu

2002 r. ― 26,84%
2006 r. ― 31,87%
2010 r. ― 34,59%
2012 r. ― 27,90%

W naszym mieście doszło też do niecodziennej sytuacji. Na kartach do głosowania znajdowało się nazwisko Tomasza Chojnackiego, który wycofał się z wyborów wraz z całym komitetem. Głos oddany na niego był nieważny. - Stosowne informacje były podane na tablicach informacyjnych w każdym lokalu wyborczym. Co było przyczyną? Karty do głosowania były już wydrukowane, kiedy kandydat zgłosił wycofanie się z wyborów - mówi nam Leszek Nasiadko, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Bytomiu.

W tych wyborach samorządowych w Bytomiu nie doszło do przypadków zakłócenia ciszy wyborczej oraz do żadnych poważnych incydentów - taką informację potwierdził nam Tomasz Bobrek, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu.

Oficjale wyniki wyborów prezydenckich,

Damian Bartyla 60%
Jacek Brzezinka 15%
Hanryk Bonk 7%
Mariusz Janas 7%
Krzysztof Wójcik 5%
Waldemar Bartosik 3%

Oficjale wyniki wyborów do Rady Miejskiej,

RADNI Bis - Damiana Bartyli

Mariusz Kurzątkowski,
Michał Lewicki,
Katarzyna Szołtysik,
Marek Wilk,
Iwona Pakosz,
Krzysztof Gajowiak,
Jakub Snochowski,
Tomasz Wac,
Tomasz Kupijaj,
Joachim Nowak,
Bożena Mientus za Bartylę,
Robert Rabus,

RADNI Platformy Obywatelskiej

Joanna Stępień,
Andrzej Kostek,
Michał Staniszewski,
Michał Bieda,
Mariusz Wołosz,

RADNI Prawa i Sprawiedliwości

Michał Glatte,
Piotr Patoń,
Alfred Pyrk,
Mariusz Janas,

RADNI Wspólnego Bytomia

Michał Napierała,
Andrzej Wężyk,

RADNI KKW Henryka Bonka

Henryk Bonk.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon