Okazały budynek od pewnego czasu był wystawiony na sprzedaż. Wbrew pozorom jego właścicielem nie była Poczta Polska, lecz Orange (Telekomunikacja Polska), któremu obiekt nie był już potrzebny do prowadzenia swojej podstawowej działalności. Urząd pocztowy dzierżawił jedynie pomieszczenia. Na początku tego roku placówkę przeniesiono do pobliskiego centrum handlowego Agora, w wyniku czego jeden z najpiękniejszych budynków naszego miasta opustoszał.
Na szczęście dawna poczta nie podzieliła losu wspaniałej kamienicy przy ul. Chorzowskiej, czy pierwszej śląskiej zajezdni tramwajowej przy ul. Witczaka, które trafiły w niewłaściwe ręce i pomimo niezaprzeczalnych walorów zabytkowych zostały zrównane z ziemią. Jak dowiedziała się nasza redakcja, gmach zakupił jeden z najbogatszych bytomian, Wiesław Wiśniewski, niegdysiejszy właściciel firmy Liberty, a obecnie m.in. prezes klubu judo Czarni Bytom.
Za sprawą Wiśniewskiego odnowione zostały dwie zabytkowe wille przy ul. Wrocławskiej. W pierwszej z nich działała dawniej spółka Liberty, natomiast w drugiej funkcjonuje centrum konferencyjne i restauracja. Obie są starannie odrestaurowane, dlatego można śmiało sądzić że poczta przy ul. Piekarskiej również zmieni się na lepsze.
Można się o tym przekonać już teraz. Trwa czyszczenie elewacji, które ujawniło spod wielu warstw kurzu prawdziwą, soczystą barwę cegły klinkierowej i piaskowca. Efekt jest oszałamiający. Po remoncie budynek z pewnością powróci na pocztówki.
Na razie nie są znane dalsze plany nowego właściciela poczty i nie wiadomo jaką funkcję będzie pełnić ten zabytkowy gmach.
Budynek został wybudowany w latach 1906-1909 według projektu Ewalda von Rechenberga. Zastąpił starą siedzibę Cesarskiego Urzędu Pocztowego mieszczącą się przy pl. Kościuszki, która okazała się zbyt mała dla dynamicznie rozwijającego się Bytomia. Gmach przy ul. Piekarskiej zachwyca bogactwem dekoracji rzeźbiarskich oraz urozmaiconą bryłą, dzięki czemu należy grona do najwspanialszych budynków pocztowych na Śląsku.