Pamięci internowanych kobiet

Niechlubną lecz ważną kartą w historii naszego miasta była działalność obozu dla internowanych kobiet w miechowickim lesie. Przypominać będzie o tym tablica, którą zawieszono na budynku dawnego ośrodka.

Obóz utworzono na początku 1982 roku, o czym do dziś nie ma pojęcia wielu bytomian. Uruchomiono go w budynkach przedwojennego ośrodka wypoczynkowego Kreisschänke w miechowickim lesie. Internowane kobiety przetrzymywano w nim w okresie od 7 kwietnia do 24 lipca 1982 roku. W trakcie jego działalności trafiło do niego ponad 50 osób, głównie mieszkanek dawnego województwa katowickiego, ale i także innych południowych regionów kraju. Nazywanie go obozem nie było wygodne dla PRL-owskich władz, dlatego oficjalnie określano go Ośrodkiem odosobnienia dla internowanych. W tych samych budynkach dziś mieści się Dom Pomocy Społecznej "Wędrowiec".

Towarzystwo Miłośników Bytomia postanowiło oddać hołd kobietom, które trafiły do miechowickiego obozu, ponieważ protestowały przeciwko stanowi wojennemu i walczyły o lepszą Polskę. W tym celu ufundowało tablicę okolicznościową, która 15 października została odsłonięta i poświęcona na murach DPS "Wędrowiec". Autorem jej projektu i jednocześnie wykonawcą jest członek TMB Stanisław Pietrusa. Rzeźbiarz umieścił na niej następującą inskrypcję: "Oddane sprawie wolnej Ojczyzny, odważne, mądre...".

Ponadto Towarzystwo przy wsparciu Urzędu Miejskiego wydało książkę "Wspomnienia ze stanu wojennego o obozie dla internowanych kobiet w Bytomiu-Miechowicach". Oprócz historycznego zarysu oraz listy wszystkich internowanych publikacja kryje w sobie wspomnienia przetrzymywanych kobiet. W ten sposób ten trudny rozdział w historii miasta nie odejdzie wraz z internowanymi i zostanie ocalony od zapomnienia. Dzięki TMB kolejne pokolenia będą wiedzieć co działo się w miechowickim lesie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon