Organizatorzy przedsięwzięcia chcą wyłonić prace, które poruszają istotne zagadnienia historyczne i społeczne związane z Bytomiem. Zachęcają więc, by studenci zaprezentowali swój punkt widzenia i podzielili się własną twórczością. W ubiegłym roku wyróżniono dwie prace – „Żydzi w Bytomiu od XVIII w. do 1945 r. Wzrost liczebny, miejsca religijnego kultu, ich udział w życiu społecznym” autorstwa Agnieszki Swobody oraz „Mieszkańcy osiedla socjalnego ul. Składowej w Bytomiu” Magdaleny Skwarczowskiej.
- Niejednokrotnie przekonywaliśmy się o tym, że nasze miasto wraz z wachlarzem zagadnień historycznych, socjologicznych czy kulturowych, jest doskonałym tematem prac naukowych – mówi wiceprezes Towarzystwa Miłośników Bytomia Hanna Firganek.
Organizatorzy nie określają ściśle formy pracy, ale każda musi dotykać problematyki Bytomia. Można je składać w siedzibie Towarzystwa Miłośników Bytomia (ul. Mariacka 5) do końca grudnia.
- Nie narzucamy autorom żadnych ram. Czekamy na prace naukowe, których tłem są współczesne i historyczne wydarzenia związane z naszym miastem, odnoszące się do polityki, edukacji, socjologii itd. – dodaje Hanna Firganek.