Międzynarodowa Konferencja Współczesnej Sztuki Tanecznej Ekotopie Kultury, która wzbogaci kulturalną ofertę Śląska, odbędzie się w dniach od 26 czerwca do 5 lipca w stolicy województwa. Festiwal stanowi wydarzenie unikatowe na skalę międzynarodową i jest kontynuacją autorskiego projektu Jacka Łumińskiego ― wybitnego choreografa, wizjonera oraz dziekana Wydziału Teatru Tańca PWST.
Tobiasz Fiutak, jeden z organizatorów Ekotopii Kultury zapowiada, że festiwal z dużą dozą prawdopodobieństwa na stałe zagości w Katowicach. Tegoroczne prezentacje spektakli festiwalowych będę miały miejsce w Teatrze Śląskim, natomiast warsztaty skierowane do tancerzy i miłośników tańca odbędą się w budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego oraz salach gimnastycznych Uniwersytetu Ekonomicznego. Dodatkowo, w Klubie Gugalander zorganizowany zostanie Przyczółek Choreograficzny adresowany do młodych choreografów. Adepci sztuki tanecznej będą pracować pod kierunkiem światowej klasy mentorów takich jak: Hilke Diemer, Manisha Gulyani i Assane Konte. Także w Klubie Gugalander zrealizowane zostaną warsztaty choreograficzne, prowadzone przez pedagogów i choreografów z całego świata.
Czy Ekotopie Kultury stanowią zapowiedź odrodzenia ŚTT?
Organizatorzy zapowiadają, że realizacja festiwalu to: wyjście na przekór tego, co się wydarzyło i stwierdzenie, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Śląski Teatr Tańca nadal istnieje w świadomości wielu ludzi, a stworzona przez Jacka Łumińskiego idea jest trwała. Pomimo tego, że Bytom próbował zapożyczyć wypracowaną przez ŚTT formułę i kontynuował tradycje Jacka Łumińskiego, działanie nie zakończyło się sukcesem. Pozycja Łumińskiego jest na tyle silna, że wycofali się, gdyż ich produkt nie był do końca przemyślany. My wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom publiczności. Chcemy stworzyć nową wizję społeczeństwa opartą na bazie industrialnej, która wpisuje się w Katowice i w cały region śląski.
Nowa formuła międzynarodowej konferencji, choć zbudowana na bazie tradycji wypracowanych przez ŚTT, zostanie wzbogacona o element interakcji z publicznością oraz współpracy z przedstawicielami świata biznesu i naukowcami, inżynierami zajmującymi się nowymi technologiami. Sama nazwa festiwalu zapowiada dążenie do skorelowania życia człowieka z naturą i wysokimi technologiami. Organizatorzy chcą wprowadzić w czyn wizję synergii kultury, biznesu i nowych technologii. Dlatego też ważnym punktem wydarzenia będzie otwarta debata poświęcona nowej wizji sztuki opartej na współpracy różnych dziedzin, która odbędzie się w katowickim Technoparku. Fiutak zapowiada, że celem podejmowanych rozmów jest stworzenie nowego trendu wśród prezesów i właścicieli różnych firm oraz zachęcenie ich do tego, aby wzięli udział w tworzeniu się społeczeństwa technokulturowego. Fiutak wyjaśnia także, że zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Uniwersytet Stanforda wysoka kultura napędza mechanizm biznesu, a bez inwestowania w wysoką kulturę biznes będzie podupadał.
Ekotopie Kultury to początek nowego rozdziału w dziejach, jeśli nie Śląskiego Teatru Tańca, to z pewnością działalności Jacka Łumińskiego. Fiutak potwierdza, że - z każdym dniem, mailem i wiadomością na Facebooku, jakie otrzymujemy, przekonujemy się, że ludzie nadal o nas pamiętają i chcą nas wspierać. Jesteśmy pewni, że ŚTT ma miejsce społeczeństwie, w przekonaniach i sercach tych odbiorców, którzy zawsze byli z nami podczas konferencji. Czas pokaże co będzie dalej i czy uda się reaktywować instytucję kultury. Jeśli projekt Łumińskiego się powiedzie, to czy na śląskiej scenie znajdzie się miejsce dla dwóch instytucji o podobnym zakresie działalności?
Do tej pory Teatr Rozbark wydawał się powielać metody i schematy działania zlikwidowanej instytucji. Mimo, że Centrum tańca działa już od kilku miesięcy, a nawet doczekało się swojej premiery do tej pory nie skompletowano stałego zespołu tancerzy...