Bytomskie Nagrody Europejskie rozdane

Na uroczystej gali w bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu „Rozbark” wręczono Bytomskie Nagrody Europejskie. Tegorocznymi laureatami wyróżnienia zostali: wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju – Elżbieta Bieńkowska, wicewojewoda śląski – Andrzej Pilot i historyk – prof. dr hab. Jan Drabina.

Bytomska Nagroda Europejska przyznawana jest osobom, instytucjom i organizacjom za działalność proeuropejską. Mogą to być zarówno konkretne przedsięwzięcia, jak i całościowe działania.

Tegoroczne nagrody nieprzypadkowo rozdano w siedzibie Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu „Rozbark”. W odnowionej cechowni kopalni goście gali mogli na własne oczy zobaczyć, jakie zmiany dla naszego miasta przyniosło wstąpienie do Unii Europejskiej. Uroczystość uświetniła część artystyczna – recital Kasi Grzesiek, finalistki IV edycji „Must Be The Music”.
Podczas gali prezydent Damian Bartyla podziękował wicepremier Bieńkowskiej za pomoc w pozyskiwaniu środków unijnych dla Bytomia. Zapowiedział także, że dzięki jej działalności miasto otrzyma wkrótce kolejne. Prezydent wspomniał także o firmach, które coraz liczniej inwestują w Bytomiu. Dodał także, że samo miasto również planuje duże inwestycje.

Elżbieta Bieńkowska - Wicepremier, Minister Infrastruktury i Rozwoju. Pani Premier ma szczególne powody, które argumentują uhonorowanie jej tą nagrodą. Składają się na nie jej osobiste, usilne dążenia, nie tylko dotyczące finansowego wsparcia Bytomia z Funduszy Europejskich i Ministerstwa, ale również zaangażowanie w kwestiach społecznych, szczególnie tych dotyczących wyrównywania szans. Wielokrotnie wyrażała swój zachwyt nad urodą Bytomia i z determinacją podkreślała konieczność ochrony i rewitalizacji jego zabytków. Pani Premier to osoba, która całą karierę zawodową poświęciła zagadnieniom związanym z integracją europejską oraz funduszami unijnymi. Zawsze wspierała proces integracji Polski z Unią Europejską, podkreślając jakie korzyści dla Polski i naszego regionu niesie członkostwo we Wspólnocie. 16 listopada 2007 została zaprzysiężona na stanowisko Ministra rozwoju regionalnego. Podczas pierwszej kadencji w latach 2007-2011 Pani Bieńkowska doprowadziła do pełnego wykorzystania funduszy unijnych z budżetu na lata 2004-2006 i rozdzielenia ponad 70% z prawie 68 mld euro, które Polska otrzymała na lata 2007-2013. Z funduszy tych korzystał aktywnie także Bytom.

Profesor zwyczajny doktor habilitowany Jan Drabina jest wybitnym polskim historykiem, religioznawcą i mediewistą. Przez wiele lat sprawował funkcję kierownika Zakładu Historii Chrześcijaństwa w Instytucie Religioznawstwa na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest wybitnym znawcą i pasjonatem historii chrześcijaństwa, historii wyznań w Polsce oraz historii Śląska, szczególnie okresu średniowiecza, tak ważnym dla narodzin i rozkwitu naszego miasta, któremu Profesor poświęcił wiele publikacji, energii i serca. Profesor Drabina jest laureatem szeregu nagród, wśród nich: dwukrotnie Nagrody Ministra Edukacji, Nagrody Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Nagrody Prezydenta Bytomia, na które składają się - Medal Miasta Bytomia oraz Nagroda w dziedzinie kultury "Muza", a także Śląskiej Nagrody imienia Juliusza Ligonia oraz Nagrody imienia Wojciecha Korfantego. W 2008 roku symbolicznym uhonorowaniem działalności Profesora dla naszego miasta było nadanie mu Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bytomia. Profesor Jan Drabina jest prezesem Towarzystwa Miłośników Bytomia. Pod jego redakcją lub współredakcją wydano wiele książkowych monotematycznych monografii Bytomia widzianego w różnych aspektach w tym także ciekawe ujęcia edytorskie oglądane z perspektywy starych fotografii czy unikatowych bytomskich zabytków. Profesor Drabina oprócz nieocenionego wkładu naukowego również od wielu lat osobiście angażuje się w życie naszego miasta współpracując z Muzeum Górnośląskim i prowadząc tam między innymi wykłady na temat historii i kultury Europy oraz świata. Profesor jest także jednym z pomysłodawców i niestrudzonym promotorem kwestowania na rzecz renowacji nekropolii Mater Dolorosa.

Andrzej Pilot – w latach 2008-2010 pełnił funkcję zastępcy prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, gdzie odpowiadał za ochronę atmosfery, odnawialne źródła energii, gospodarkę odpadami, ochronę ziemi, gospodarkę wodną i ochronę wód. W latach 2007–2008 został członkiem Rady Nadzorczej Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a od grudnia 2010 r. do lutego 2013 r. był zastępcą starosty powiatu tarnogórskiego. Członek Rady Naczelnej PSL, delegat i przewodniczący Rady Okręgowej w Gliwicach. Za swoją działalność uhonorowany został jednym z najbardziej prestiżowych odznaczeń PSL - Złotą Koniczyną. W 2013 roku został mianowany na stanowisko I Wicewojewody Śląskiego. Nie od dziś wiadomo, że postać Pana Wojewody od lat wyróżnia się na tle działań i inicjatyw w regionie, szczególnie tych związanych z ochroną środowiska, dbałości o nie oraz jego racjonalnego, wydajnego, a przy tym ekologicznego wykorzystania. Również w zakresie działalności proeuropejskiej, propagowania ideałów zjednoczonej Europy, działań na rzecz pokoju, współpracy i jedności między jej mieszkańcami, a także za działania w zakresie rozwoju gospodarczego Bytomia opartego na współpracy z partnerami i instytucjami europejskimi. Pan Wojewoda usilnie zabiegał o włączenie Bytomia do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz z sukcesem wspierał działania miasta o pozyskanie dotacji w wysokości 17 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Osobiście angażował się również w projekt rewitalizacji Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon