Bytomianie polubili swoje miasto

Ujawniamy wyniki najnowszego badania opinii bytomian o ich mieście. W ciągu ostatnich dwóch lat mieszkańcy zdecydowanie polubili Bytom!

Bytomski5 bytomianie gliwicka

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę Marketing Research World z Gliwic napawają optymizmem. W ciągu dwóch lat od ostatniego badania zleconego przez Ratusz zdanie bytomian o ich miejscu zamieszkania bardzo się poprawiło. Tylko 8,3% respondentów stwierdziło, że nie lubi Bytomia, natomiast aż 71,8% wyraziło opinię, iż lubi swoje miasto, a 19,8% powiedziało, że jest im ono obojętne. W stosunku do 2011 roku ok. 30% więcej bytomian wykazuje pozytywne nastawienie do miasta. Wskaźnik negatywnej postawy spadł aż o 17%. Zadowoleni z życia w Bytomiu są przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, bez względu na wykształcenie i płeć.

Co ciekawe w 2010 roku najczęściej wskazywaną opinią było "Bytom to zaniedbane miasto". Wówczas oznaczyło ją blisko 50% ankietowanych. Tymczasem w najnowszym badaniu najwięcej respondentów stwierdziło, że "Bytom z roku na rok pięknieje" - prawie 40% z nich wyraziło takie zdanie. Wśród pozytywnych zmian zachodzących w mieście najczęściej zauważano remonty budynków, co wydaje się wyjaśniać, dlaczego w ciągu trzech lat opinia mieszkańców tak diametralnie się zmieniła. Większość (64%) pytanych osób chce mieszkać w Bytomiu do końca życia. 34% nie wie czy pozostanie w mieście, czy z niego wyjedzie. Opuszczenie go po kilku latach deklaruje jedynie 1,3% mieszkańców.

Choć mieszkańcy znacznie lepiej wyrażają się o Bytomiu, to wciąż zauważają wiele problemów, które wymagają naprawienia. Ankietowani najczęściej narzekali na nieefektywne działania Policji i Straży Miejskiej, niedostatek miejsc rekreacyjnych, niesprzątanie psich kup przez właścicieli, wzrastającą stopę bezrobocia oraz wyrażali dezaprobatę z powodu zamieszkiwania w mieście osób narodowości romskiej.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 21 września do 5 października 2013 roku przez firmę Marketing Research World na zlecenie Urzędu Miejskiego. Zrealizowano je metodą PAPI, czyli wywiadu kwestionariuszowego, na grupie 600 osób powyżej 18 roku życia, reprezentatywnej dla mieszkańców Bytomia ze względu na płeć, wiek i zamieszkiwaną dzielnicę.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon