Liga Kobiet Nieobojętnych uznała, że na tytuł Bytomianki zasługuje Veroniq Zafon, fotografka, która zasłynęła serią kobiecych aktów na industrialnym tle. Bytomianinem Roku 2013 został Piotr Mankiewicz, który jest założycielem i właścicielem radzionkowskiego Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Na Gali przyznano także wyróżnienie Anioła Dobrego Gestu, które otrzymał ks. Bogdan Peć – dyrektor Katolickiego Ośrodka „Dom Nadziei” w Bytomiu. Wydarzeniu towarzyszyła część artystyczna. Wystąpiła na niej Kasia Moś, bytomianka i finalistka muzycznego talent show „Must be the music”.
Muzeum Chleba jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Śląsku i zostało wpisane do Szlaku Zabytków Techniki oraz do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Jedyne w Polsce muzeum o takiej tematyce przyciąga tłumy, które chcą zobaczyć chociażby, jak wyglądała prawdziwa, śląska kuchnia, sala lekcyjna, czy przedmioty codziennego użytku. Znaleźć tam można także wyposażenia wnętrz, pocztówki czy dokumenty z XIX i XX wieku, a nawet te zupełnie archiwalne, z okresu XVI-XVII wieku.
Zasługi Bytomianki Roku 2013 są równie efektowne. Wykonane przez nią artystyczne, czarno-białe akty są inspirowane tańcem. Prace Veroniq Zafon można było oglądać m.in. w magazynach: „VIVA”, „Dance For Place”, „Camerapixo” i „Gazecie Wyborczej”. Prócz fotografowania, artystka prowadzi warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży. To jednak nie koniec. Największym wyzwaniem są dla niej spotkania z kobietami po trudnych przejściach, nazywane fototerapią. Veroniq Zafon aktywnie uczestniczyła także w projektach społecznych i charytatywnych – aukcja dla Hospicjum Miłosierdzia Bożego z Gliwic, przeszczep szpiku kostnego dla dziecka z Tarnowskich Górach czy projekt Elektrociepłowni Szombierki - „Taniec i akt”.
fot. Beata Kocyba
{gallery}galerie-news/galkob2013{/gallery}