Projekt ten był już prowadzony w minionych trzech latach, a potrzeba jego kontynuacji jest niestety nadal jest wyraźna. Istotą programu jest zapewnienie pomocy dzieciom, wobec których stosowano przemoc lub które pozostawiono bez odpowiedniej opieki.
Działanie zakłada stworzenie przyjaznych patroli, w skład których wchodzą: funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji oraz pracownik socjalny MOPR-u. Zespoły mają za zadanie minimalizować negatywne przeżycia dzieci podczas interwencji policyjnych. Przyjeżdżając na wezwanie policji, patrol sprawdza więc wszystkie możliwości zapewnienia dzieciom opieki wśród najbliższej rodziny oraz udziela im wsparcia. Kiedy z kolei nie ma potrzeby interwencji zajmuje się monitorowaniem środowisk, które poddano pracy asystenta rodziny, bo wcześniej wykazywały już problemy.
Patrole będą monitorować rodziny w godzinach 17-22, a same dyżury będą się odbywać 3 razy w tygodniu (piątek, sobota oraz trzeci dzień zmiennie) od 17 do 1 w nocy. Zespoły są przygotowane do kontaktu z dziećmi i potrafią udzielić im wsparcia psychologicznego. Osoby zaangażowane w projekt poruszają się nieoznakowanym samochodem, pracują w stroju cywilnym, a także posiadają słodycze i zabawki, co ma pomóc im w nawiązaniu pierwszego kontaktu.
Podczas dyżuru można dzwonić do patroli by zgłosić niepokojące sytuacje – przypadki przemocy lub braku opieki nad dziećmi. Dostępne numery: 608 891 755, 608 891 769. Można także dzwonić pod numer 112.