Anna Friederich urodziła się w 1970 roku. Do 19-tego roku życia mieszkała na ulicy Fałata, a do szkoły uczęszczała do „piątki“ na dawnego Roosevelta. Z utęsknieniem wspomina czasy młodości - kiedy jako dzieciak grało się z innymi bajtlami na placu, kiedy szło się zimą na górę miłości, żeby znowu połamać sanki i haja mieć w doma. Latem chodziło się na górę miłości na wagary. A we wakacje były w muszli koncertowej dyskoteki – mówi.
Teraz mieszka w Herten. Na co dzień zajmuje się fotografią - z pasji i zawodowo. Interesuje się historią i sztuką. Nam z nostalgią wspomina, jak ojciec opowiadał jej o starym Bytomiu. I właśnie te „bytomskie historyjki” stara się teraz odnaleźć i przedstawić na fotografii. Od zawsze emocjonalnie związana z Bytomiem postanawia otworzyć wystawę z fotografiami uwieczniającymi Bytom.
Wystawa nosi tytuł „Bytom/Beuthen: Historisch, modern, emotional“ / „Bytom/Beuthen: Historyczny, nowoczesny, emocjonalny“. Została otwarta 31 stycznia, a na otwarciu –jak nas zapewnia - było wielu bytomian obecnie mieszkających w Niemczech oraz prezydent miasta Recklinghausen, Pan Wolfgang Panförder , który przyszedł w marynarce firmy „BYTOM“.
Sama wystawa, podzielona na trzy części (historyczny, nowoczesny, emocjonalny) ma pokazać Bytom nietuzinkowy, który przypomina niemieckie miasto Recklinghausen.
Pierwsza jej część ukazuje piękne i ciekawe obiekty historyczne, także te przemysłowe. Druga to nowoczesna architektura (Bolko Loft, Skarpa) i takie projekty jak pole golfowe, które powstało w ramach rewitalizacji kopalni “Szombierki”. Strona emocjonalna przedstawia sytuacje, których sama autorka była świadkiem podczas swojego pobytu w Bytomiu.
Co widzi i pokazuje?
Miasto, w którym można podziwiać przepiękne architektonicznie budynki. Na fasadach wielu kamienic nadal znajdujące się misternie wykonane detale. Bytom - miasto ciężkiego przemysłu, który zanika, ale wizualnie i mentalnie nadal się go wyczuwa. Miasto, które się rozwija i stawia na nowoczesność. I nie chodzi tu tylko o ujmującą architekturę, ale również o projekty, które przyczyniają się do atrakcyjności miejsca. Miasto, w którym jest zielono. Przy ulicach i placach rosnące drzewa, kwiaty i trawniki. Bytom posiadający ogromny park miejski, a na obrzeżach laski, łąki, rzeczki, stawy i nawet rezerwat przyrody. Bytom związany z kulturą. Miasto, mimo wielu ogromnych przemian, nadal mające wiele bytomianom do zaoferowania. Opera, teatr, taniec i sztuka.
Poniżej kilka fotografii z wystawy.
{gallery}galerie-news/gal-niem{/gallery}