Opera Pucciniego powstała na kanwie sztuki teatralnej Victoriena Sardou „La Tosca”. Zauroczony kreacją aktorską odtwórczyni tytułowej partii – wielkiej aktorki Sary Bernhardt – kompozytor zaczął myśleć o sztuce Sardou jako o libretcie operowym. Mistrzowskie połączenie melodramatu, sensacji i erotyzmu zinterpretował Puccini „językiem” muzyki w ciągu trzech lat. Dzieło ukończył w roku 1899. Dziś operowa historia miłości śpiewaczki Tosci i malarza Cavaradossiego uznawana jest za jedno ze sztandarowych dzieł werystycznych. Do najbardziej znanych fragmentów dzieła należą: aria Maria z I aktu Recondita armonia, aria Tosci z II aktu Vissi d'arte oraz aria Cavaradossiego z III aktu - E lucevan le stelle.
W Operze Śląskiej w Bytomiu najnowsza premiera tego tytułu miała miejsce w październiku 2012 r. i była czwartą realizacją dzieła Pucciniego na bytomskiej scenie. Pierwsza „Tosca” Opery Śląskiej wystawiona została 15 września 1945 r. pod kierownictwem artystycznym Adama Didura (była to druga premiera w historii tego rodzącego się w powojennej Polsce teatru!). Kolejna – w roku 1956 – pod kierownictwem muzycznym Jerzego Procknera, w reżyserii Jerzego Popiela i ze scenografią Józefa Szajny. Po raz trzeci została wystawiona po blisko 30 latach w roku 1985, wprowadzona do repertuaru z wielkim sukcesem przez Napoleona Siessa i w reżyserii Marii Fołtyn. W roku 2012 r. tytuł ten powrócił na bytomską scenę w premierowej realizacji, w reżyserii i inscenizacji Tadeusza Bradeckiego (który w Operze Śląskiej reżyserował wcześniej takie tytuły jak: „Requiem” Palestra (1990), „Maksymilian Kolbe” Probsta (1990) i „Widma” Moniuszki (1998); pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Serafina i ze scenografią Jagny Janickiej.
Również w tym roku będzie można podziwiać tę niesamowitą operę w 3 aktach. Już 26 stycznia Tosca ponownie zawita na deski bytomskiej sceny operowej.
- 26 stycznia 2014 r. /w niedzielę/ o godz. 18.00 – scena Opery Śląskiej w Bytomiu
Akcja „Tosci” rozgrywa się w Rzymie 17 czerwca 1800 r. i obejmuje 24 godziny. Pełne napięcia sceny rozwijają akcję niczym w tragedii antycznej, aż po tragiczny finał. Śpiewaczka Floria Tosca kocha malarza Maria Cavaradossiego, na drodze do ich uczucia staje jednak prefekt policji rzymskiej - baron Scarpia...Za udzielenie pomocy zbiegłemu więźniowi politycznemu Cavaradossi zostaje schwytany i skazany na śmierć. Ceną za jego życie ma być ukochana malarza, Tosca. Śpiewaczka zabija barona Scarpię, lecz zemsta szefa policji dosięga kochanków nawet po jego śmierci…
W spektaklach pod batutą Andrzeja Knapa wystąpią soliści*: Floria Tosca – Anna Wiśniewska-Schoppa, Mario Cavaradossi – Gianluca Zampieri (gościnnie), Baron Scarpia – Adam Woźniak, Cesare Angelotti - Bogdan Kurowski, Zakrystianin - Zbigniew Wunsch, Spoletta – Janusz Wenz, Sciarone – Witold Dewor, Pastuszek – Ewelina Szybilska, Dozorca więzienia - Cezary Biesiadecki, Urzędnik - Paweł Brol, Kat – Zbigniew Biliński oraz chór i orkiestra Opery Śląskiej.
Libretto: Giuseppe Giacosa i Luigi Illica na podstawie dramatu Victoriena Sardou „Tosca”Kierownictwo muzyczne: Tadeusz SERAFINReżyseria i inscenizacja: Tadeusz BRADECKIScenografia i kostiumy: Jagna JANICKA