W połowie lutego 2022 roku, w Operze Śląskiej w Bytomiu rozpoczął się generalny remont sceny głównej. Mimo licznych utrudnień, placówka w dalszym ciągu kontynuuje swoją działalność, wystawiając spektakle w sali koncertowej im. Adama Didura w swojej siedzibie, czy na deskach Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Ograniczona przestrzeń nie przeszkodziła we włączeniu się w kolejną odsłonę Nocy Teatrów. W ramach wydarzenia, już w najbliższą sobotę, 17 września, chętni będą mogli wziąć udział w kilku warsztatach tematycznych odbywających się przy ul. Stanisława Moniuszki 21 w Bytomiu.
- Otwarte Zajęcia Studia Baletowego. To oferta dedykowana wszystkim, którzy chcą spróbować swoich sił w tej trudnej dyscyplinie. Taneczne warsztaty będą odbywać się na sali baletowej Opery Śląskiej. Zgodnie z planem - o godz.17:00 swoich sił będą mogli spróbować najmłodsi, o godz. 18:30 grupa średnia i o godz. 20:00 osoby dorosłe.
- Pokazowe próby Chóru Dziecięcego Opery Śląskiej. Podopieczni w wieku od 6 do 12 roku życia, kształtują swoje umiejętności wokalne już od 2018 roku. Podczas wydarzenia, chętni będą mieli okazję do zobaczenia zajęć praktycznych. O godz. 18:00 odbędą się pokazy dla grupy młodszej, z kolei o godz. 19:00, dla grupy starszej.
- Zaprojektuj operowy świat. To oferta dedykowana dzieciom. Podczas pokazowych zajęć plastycznych, chętni będą mogli rozwinąć swoją kreatywność i wyobraźnię przestrzenną. Poznają także różnorodne techniki twórcze. O godz. 17:30 zaplanowane są warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 9 roku życia, a o godz. 19:00, dla dzieci od 10 do 12 roku życia.
- Spotkanie z operową wróżką. Chętni będą mogli poczuć się jak artyści operowi. Przewidziano zajęcia wokalne, pracę nad dykcją czy serię przygotowań do występów. Wszyscy miłośnicy śpiewu będą mieli okazję do spróbowania swoich sił. Spotkania będą odbywały się cyklicznie, co godzinę. Początek o godz. 17:00. Ostatnia grupa zaplanowana na 21:00.
Dodatkowo, wszyscy odwiedzający czynną część Opery Śląskiej, będą mieli okazję do zobaczenia wystawy kostiumów oraz instrumentów. Główną, a zarazem najbardziej nietypową atrakcją będzie jednak... możliwość zwiedzenia remontowanego serca budynku.
Poszukiwanie upiora w remontowanej operze
Taka okazja może się nie powtórzyć. Po opublikowaniu informacji na temat możliwości zwiedzenia remontowanej części Opery Śląskiej, chętni w bardzo krótkim czasie zarezerwowali swój udział w jednej z pięciu zaplanowanych wycieczek. Z przyczyn technicznych (jak wiadomo, plac budowy rządzi się swoimi prawami) liczba miejsc była ograniczona. Grupy wyruszą na tytułowe poszukiwanie upiora o godz. 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00. Oprócz remontowanej sceny, odbędzie się także zwiedzanie niecodziennych zakamarków opery.
Z myślą o czytelnikach portalu Bytomski.pl, na zwiedzanie w jednej z grup, pozostało 5 wolnych miejsc. Chętni mogą dołączyć do wycieczki zaplanowanej na godz. 19:00. Aby zdobyć wejściówkę wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytanie:
Jak nazywał się tytuł pierwszej opery wystawionej na scenie w Bytomiu?
Pierwszych pięciu użytkowników, którzy zamieszczą komentarz z prawidłową odpowiedzią pod opublikowanym postem - zostanie nagrodzonych możliwością wzięcia udziału w zwiedzaniu Opery Śląskiej. Kto pierwszy, ten lepszy. Pod uwagę będą brane tylko odpowiedzi zamieszczone na portalu społecznościowym Facebook. Zwycięzcy są zobowiązani do stawienia się w Operze kilkanaście minut przed rozpoczęciem oprowadzania. Wejście będzie możliwe na hasło Bytomski po potwierdzeniu danych (imię i nazwisko, którym użytkownik posługuje się na portalu Facebook).