Nie żyje Wacław Sąsiadek. Z Polonią zdobył mistrzostwo Polski


W wieku 86 lat zmarł Wacław Sąsiadek, który w Bytomiu grał nie tylko w Polonii, ale także w Silesii Miechowice. W czwartek 5 października został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa.

Wacław Sąsiadek urodził się we Lwowie. Po wojnie wylądował w Polsce, a pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Pogoni Katowice. Po trzech latach został zawodnikiem Legii Warszawa. W stolicy spędził cztery lata i rozegrał tam 90 spotkań, w których strzelił 35 bramek.

Debiutował w meczu z Polonią Bytom. Legia wówczas wygrała 3:0, a Sąsiadek strzelił jedną z bramek. W ten sposób zapisał się w historii warszawskiego klubu, bo został pierwszym ligowym strzelcem poniżej 19 roku życia.

Historia tak się potoczyła, że w 1954 roku został graczem Polonii Bytom. Napastnik w debiutanckim sezonie zdobył mistrzostwo Polski z bytomskim klubem. Przy Olimpijskiej występował do 1959 roku, rozegrał 102 mecze i strzelił 27 bramek. Karierę kończył w Silesii Miechowice.

Sąsiadek ma na koncie trzy mecze w reprezentacji Polski i grał przeciwko Finlandii, Albanii oraz NRD. Po zakończeniu kariery był trenerem. Prowadził m.in. Uranię Ruda Śląska, Wisłokę Dębica, a nawet kanadyjskie Toronto Falcons. W latach 1980-1982 prowadził Polonię Bytom.

Wacław Sąsiadek od dawna mieszkał w Bytomiu. Zmarł 2 października w wieku 86 lat. Pochowano go na cmentarzu Mater Dolorosa przy ulicy Piekarskiej.

Discuss this article in the forums (1 replies).

71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #174287 2017/10/05 15:05
Smutne...
Smutne jest również to że jako pierwszy tę informację podał oficjalny serwis klubu z Warszawy.
Ojciec był na pogrzebie.