To koniec Polonii. Teraz to Bytomski Sport!


Nie będzie derbów Polonii z Szombierkami i Radzionkowem w IV lidze. Nie będzie też samej Polonii. W rozgrywkach wystartuje... Bytomski Sport. Spółka dysponująca prawami do nazwy i herbu dwukrotnego mistrza Polski zostanie postawiona w stan upadłości.

Na dzisiejszej konferencji prasowej zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej poinformował o dopuszczeniu dodatkowej drużyny do rozgrywek IV ligi. Wszyscy oczekiwali, że będzie to Polonia Bytom, lecz na próżno jej szukać w tabeli. W nadchodzącym sezonie wystartuje Bytomski Sport.

Tak nazywa się miejska spółka powołana przed kilkoma laty w celu budowy kompleksu sportowego przy ul. Olimpijskiej. Z tego zadania nie wywiązała się do dziś, lecz mimo to władze miasta powierzyły jej kolejne: organizację profesjonalnego zespołu piłkarskiego. W ten sposób prezydent Damian Bartyla próbuje ratować twarz po tym, jak KS Polonia Bytom S.A. popadła w takie tarapaty finansowe i sportowe, że po spadku do III ligi nie była w stanie spełnić warunków licencyjnych i przystąpić do rozgrywek.

Bytomski Sport ma rzekomo kontynuować tradycję Polonii Bytom. Jednak będzie to robić bez jej nazwy i bez historycznego herbu. Prezydent zapowiedział, że KS Polonia Bytom S.A. zostanie wyrejestrowana ze struktur ŚlZPN i PZPN i dopiero potem Bytomski Sport będzie czynić starania o występować pod szyldem dwukrotnego mistrza Polski. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo, ale na pewno nie "w przyszłym tygodniu"...

KS Polonia Bytom S.A. ma ogłosić upadłość układową. Ma to ułatwić spółce porozumienie się z wierzycielami. Niestety do spłacenia są ogromne długi szacowane nawet na 7 milionów złotych. Jeżeli nie zostaną spłacone, a podmiot zostanie postawiony w stan upadłości likwidacyjnej, to prawa do nazwy i herbu mogą trafić w niepowołane ręce. To byłby najczarniejszy z możliwych scenariuszy.

Tymczasem już w weekend 12 i 13 sierpnia wystartuje nowy sezon. Bytomski Sport wystąpi w II grupie IV ligi, co oznacza, że klub nie zmierzy się na boisku z Szombierkami Bytom i Ruchem Radzionków, które grają w I grupie. Miały o tym zadecydować względy bezpieczeństwa i sprzeciw drużyny z Radzionkowa.

Warunkami przyjęcia Bytomskiego Sportu do IV ligi było pokrywanie kosztów przejazdu w obie strony zespołów rywali oraz ekwiwalentu sędziów i obserwatorów we wszystkich meczach przez nowy klub. Miejska spółka zabezpieczyła na ten cel 25 tys. zł. Środki będzie wypłacać związek na mocy porozumienia z Bytomskim Sportem.

Trenerem zespołu Bytomskiego Sportu został Jacek Trzeciak - żyjąca legenda Polonii Bytom. Drużyna, którą pokieruje w nadchodzącym sezonie w około połowie złożona będzie z zawodników grających w Polonii wiosną tego roku. Będzie też grać na stadionie im. Edwarda Szymkowiaka. To jedyne elementy, jakimi będzie nawiązywać do blisko 97-letniej tradycji najbardziej utytułowanego bytomskiego klubu piłkarskiego.

Discuss this article in the forums (19 replies).

Sir Zorro Avatar
Sir Zorro odpowiedział w temacie: #173047 2017/07/17 00:30
Takoż gwoli przypomnienia:

"Wiem nie tylko co trzeba zrobić w Bytomiu, ale jak to osiągnąć. [...]
Program gospodarczy dla Bytomia 2+4 był gotowy pod przełomie lipca i sierpnia 2012 [...]

Chciałbym raz na zawsze uciąć spekulacje na ten temat. Interesuje mnie Bytom, czyli nie tylko Polonia. Bytom, to znaczy, jego gospodarka, infrastruktura, służba zdrowia, oświata, opieka społeczna i inne dziedziny życia ważne z punktu widzenia miasta.
/i]"

źródło :Materiał wyborczy KWW Referendum BIS i Damiana Bartyli

Zapytam zatem szanownych, nad wyraz światłych i jakże ponadnormalnych i ponadprzeciętnych kiboli.

1. Która z dziedzin życia ważna z punktu widzenia miasta - zgodnie z publiczną deklaracją - była tak samo finansowana jak nasza czwartoligowa "piłkarska elyta" ?
2. Czy któryś z nich zechciałby sie wypowiedzieć o kulisach zaplaniowanej już ponoć w 2012r. likwidacji klubu czy zamierzonego bankructwa gminy Bytom ?.
3. Czy któryś z nich, będący bliżej źródła, mając na uwadze wyniki audytu Deloitte'a jak i publiczną deklarację z 2012 r., zechce zdementować bądź potwierdzić wątpliwości o ewentualnej możliwości świadomego kłamstwa w kwestii faktów do wspomnianej publicznej deklaracji ?.
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #173043 2017/07/16 23:20
To było 3 lata temu. Zaręczam, że w 2018 r. proporcje będą zgoła inne.
Radecki Avatar
Radecki odpowiedział w temacie: #173040 2017/07/16 23:04

longtom napisał: Normalni: czyli większośc, która ma w nosie PB i woli żeby pieniądze z naszych podatków szły na miejską infrastrukturę czy edukację, a nie do pseudosportowej studni bez dna. Jak wolisz można użyć słowa - przeciętni lub zwykli


W gwoli przypomnienia, bo niektórzy zapomnieli jak wyglądała większość podczas ostatnich wyborów samorządowych w Bytomiu:

Wyniki kandydatów na prezydenta Bytomia

1.Damian Bartyla – 26 381
2.Jacek Brzezinka – 6 326
3.Henryk Bonk – 3 159
4.Mariusz Janas – 2 859
5.Krzysztof Wójcik – 2 279
6.Waldemar P.Bartosik – 1 332

Na wszystkie listy we wszystkich okręgach wyborczych oddano w sumie 39 tys. 581 głosów ważnych

KWW Bis i Damiana Bartyli – 13 593 - 12 mandatów
KW Platforma Obywatelska RP – 7 352 - 5 mandatów
KW Prawo i Sprawiedliwość – 6 794 - 4 mandaty
KW Wspólny Bytom - 4 162 - 2 mandaty
KKW SLD Lewica Razem – 2 795 - 1 mandat
KWW Henryka Bonka – 2 613 - 1 mandat

Bez udziału w podziale mandatów:

KW RAŚ – 1 544
KW Nowa Prawica – Janusza Korwina-Mikke - 728
georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #173037 2017/07/16 16:31
To niech oni się wypowiadają a nie ty w ich imieniu.Np. podczas wyborów.
longtom Avatar
longtom odpowiedział w temacie: #173028 2017/07/15 21:24

georg11 napisał:

longtom napisał: A z IV Ligi sobie startujcie - powodzenia, tylko bardzo proszę - za swoje, nie za pieniądze normalnych Bytomian

Masz jakies prawa do nazwy "normalni" ?

Normalni: czyli większośc, która ma w nosie PB i woli żeby pieniądze z naszych podatków szły na miejską infrastrukturę czy edukację, a nie do pseudosportowej studni bez dna. Jak wolisz można użyć słowa - przeciętni lub zwykli