Kolarze Tour de Pologne znów przejadą przez Bytom!


Tak, jak przed rokiem, trasa największego wyścigu kolarskiego w Polsce przebiegnie przez nasze miasto. Właśnie w Bytomiu zlokalizowana będzie Premia Specjalna drugiego etapu Tour de Pologne.

W ubiegłym roku, po 68 latach, Tour de Pologne powróciło do Bytomia. Stało się tak za sprawą Romana Badury, organizatora Rowerowej Masy Krytycznej, który przekonał władze miasta do zaangażowania się w wyścig. O tym, że była to trafiona decyzja świadczyły tłumy bytomian przybyłych na trasę przejazdu, by zobaczyć najlepszych kolarzy świata w akcji.

Wiele osób zastanawiało się, czy z powodu tragicznej sytuacji finansowej Bytomia miasto znów zdecyduje się na udział w tym wielkim rowerowym święcie, gdyż zaledwie kilka miesięcy temu zapadła decyzja o rezygnacji z organizacji Teatromanii i Zlotu Superbohaterów. Teraz już wiadomo na 100 procent, że 74. edycja Tour de Pologne znów zagości w Bytomiu. Na wczorajszej gali na torze kolarskim w Pruszkowie Lang Team oficjalnie zaprezentował trasę wyścigu, na której znalazło się m.in. nasze miasto.

Tegoroczna edycja TdP odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia, w dniach 29.07 - 04.08.2017 r. Aż trzy z siedmiu etapów będzie zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego. Uczestnicy wyścigu przejadą przez Bytom w trakcie drugiego etapu, w niedzielę, 30 lipca. Tego dnia kolarze wystartują z Rynku w Tarnowskich Górach, skąd wyruszą w 146-kilometrową trasę do Katowic. To jedyny typowo sprinterski etap tegorocznego TdP, którego ukoronowaniem jest końcowy odcinek pod Spodkiem, gdzie zawodnicy osiągają prędkość 80 km/h.

tdp2017e2 1 m

Peleton TdP wjedzie do Bytomia obwodnicą północną od strony Piekar Śląskich. Z alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego zjedzie na ul. Dworską, następnie kolarze przejadą ulicami Powstańców Śląskich i Witczaka, którymi dotrą do centrum miasta. Później skierują się na ul. Piłsudskiego, którą dojadą do placu Sobieskiego, gdzie, jak przed rokiem, będzie znajdować się meta premii specjalnej. Stąd ruszą ul. Kwietniewskiego, Wrocławską, Kolejową, pl. Wolskiego i przejadą pod wiaduktem kolejowym w kierunku Łagiewnik. W końcu peleton wyjedzie z Bytomia ulicą Tulipanów i dalej przez Chorzów i Siemianowice Śląskie pojedzie do Katowic.

Dzięki temu, iż w tym roku wyścig zawita do Bytomia w niedzielę, a więc dzień wolny od pracy, trwająca kilka godzin blokada ulic nie będzie aż tak uciążliwa dla mieszkańców i na pewno nie spowoduje paraliżu komunikacyjnego. Natomiast z drugiej strony, znacznie więcej bytomian będzie miało możliwość kibicowania kolarzom na trasie.

Aby umilić mieszkańcom oczekiwanie na przejazd zawodników na placu Sobieskiego zostaną zorganizowane dodatkowe atrakcje. Szersze informacje na ten temat mają zostać podane wkrótce.

fot. Roman Badura

Log in to comment

angel Avatar
angel odpowiedział w temacie: #172236 2017/05/17 22:37
Człowiek zadaje normalne pytanie a zawsze znajdzie się cymbał który musi wtrącić swoje gówniane 3 grosze niewnoszące nic do tematu.
Z przyjemnością zapłacę 50 zł aby ciebie Strachy wywiozły.
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #172220 2017/05/17 10:07
angel - 7 mln zl to kosztuje dla Twojej wiedzy. Przez to oplaty parkingowe w miescie zostana podniesione do 8 zł/h i wywoz smieci do 50 zl od mieszkanca.
angel Avatar
angel odpowiedział w temacie: #172219 2017/05/17 09:14
Ciekaw jestem ile miasto musi dołożyć do takiej imprezy z której nie ma praktycznie żadnych korzyści.
W zeszłym roku nawet nie było relacji w TV z przejazdu przez Bytom.
Maciej Polok Avatar
Maciej Polok odpowiedział w temacie: #172212 2017/05/16 22:18
A to zwracam honor, myślałem, że po raz kolejny etap będzie w tygodniu.
W tamtym roku cały Bytom stał.
W takim razie cofam zdanie i będę kibicował :cheer:
Adrian Avatar
Adrian odpowiedział w temacie: #172193 2017/05/16 11:14

Maciej Polok napisał:

71hanysek napisał: Będzie premia specjalna TdP w Bytomiu...:)
tourdepologne.pl/pl/trasa

Zaś w godzinach 15.00-17.00 paraliż całego miasta - nie kibicuję!


Akurat w tym roku TDP przez Bytom przejedzie 30.07 czyli w niedzielę. Z tym paraliżem miasta to bym polemizował.

Najnowsze

Park Fazaniec wciąż piękniejePark Fazaniec wciąż pięknieje 27-05-17 - Dobiegł końca drugi etap rewitalizacji zabytkowego parku w... czytaj...
Bytomianie w środku stawki akcji HDEFBytomianie w środku stawki akcji HDEF 27-05-17 - Zakończył się pierwszy miesiąc rywalizacji w ramach akcji... czytaj...
Trolle zawitają do BytomiaTrolle zawitają do Bytomia 25-05-17 - Trolle to jedne z ulubionych bohaterów filmowych dzieci. Udowodniła... czytaj...
Tak zasypują szyb kopalniany [VIDEO]Tak zasypują szyb kopalniany [VIDEO] 25-05-17 - Likwidacja infrastruktury Kopalni Centrum nabiera tempa. W ciągu... czytaj...
Warzą piwo w Bytomiu - zobacz jak!Warzą piwo w Bytomiu - zobacz jak! 24-05-17 - Po latach przerwy w naszym mieście znów produkowane jest piwo.... czytaj...
Będą ganiać po parkuBędą ganiać po parku 22-05-17 - Sezon biegowy rozkręcił się na dobre. Za nami zawody dla uczczenia... czytaj...
Jan Kazimierz Czubak: Obyś żył w ciekawych czasach22-05-17 - Podsumujmy. W ostatnich tygodniach dotychczasowa opozycyjna ... czytaj...
To pewne. Polonia spadnie do III ligi.To pewne. Polonia spadnie do III ligi. 21-05-17 - Przed Polonią Bytom jeszcze trzy mecze ligowe w tym sezonie,... czytaj...
BPK płaciło setki tysięcy zł siostrze radnegoBPK płaciło setki tysięcy zł siostrze radnego 19-05-17 - Do mediów trafiły kolejne dokumenty związane z Bytomskim ... czytaj...
Paliła się Biedronka w MiechowicachPaliła się Biedronka w Miechowicach 18-05-17 - Dziś w nocy wybuchł pożar na terenie sklepu Biedronka w M... czytaj...