Kolarze Tour de Pologne znów przejadą przez Bytom!


Tak, jak przed rokiem, trasa największego wyścigu kolarskiego w Polsce przebiegnie przez nasze miasto. Właśnie w Bytomiu zlokalizowana będzie Premia Specjalna drugiego etapu Tour de Pologne.

W ubiegłym roku, po 68 latach, Tour de Pologne powróciło do Bytomia. Stało się tak za sprawą Romana Badury, organizatora Rowerowej Masy Krytycznej, który przekonał władze miasta do zaangażowania się w wyścig. O tym, że była to trafiona decyzja świadczyły tłumy bytomian przybyłych na trasę przejazdu, by zobaczyć najlepszych kolarzy świata w akcji.

Wiele osób zastanawiało się, czy z powodu tragicznej sytuacji finansowej Bytomia miasto znów zdecyduje się na udział w tym wielkim rowerowym święcie, gdyż zaledwie kilka miesięcy temu zapadła decyzja o rezygnacji z organizacji Teatromanii i Zlotu Superbohaterów. Teraz już wiadomo na 100 procent, że 74. edycja Tour de Pologne znów zagości w Bytomiu. Na wczorajszej gali na torze kolarskim w Pruszkowie Lang Team oficjalnie zaprezentował trasę wyścigu, na której znalazło się m.in. nasze miasto.

Tegoroczna edycja TdP odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia, w dniach 29.07 - 04.08.2017 r. Aż trzy z siedmiu etapów będzie zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego. Uczestnicy wyścigu przejadą przez Bytom w trakcie drugiego etapu, w niedzielę, 30 lipca. Tego dnia kolarze wystartują z Rynku w Tarnowskich Górach, skąd wyruszą w 146-kilometrową trasę do Katowic. To jedyny typowo sprinterski etap tegorocznego TdP, którego ukoronowaniem jest końcowy odcinek pod Spodkiem, gdzie zawodnicy osiągają prędkość 80 km/h.

tdp2017e2 1 m

Peleton TdP wjedzie do Bytomia obwodnicą północną od strony Piekar Śląskich. Z alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego zjedzie na ul. Dworską, następnie kolarze przejadą ulicami Powstańców Śląskich i Witczaka, którymi dotrą do centrum miasta. Później skierują się na ul. Piłsudskiego, którą dojadą do placu Sobieskiego, gdzie, jak przed rokiem, będzie znajdować się meta premii specjalnej. Stąd ruszą ul. Kwietniewskiego, Wrocławską, Kolejową, pl. Wolskiego i przejadą pod wiaduktem kolejowym w kierunku Łagiewnik. W końcu peleton wyjedzie z Bytomia ulicą Tulipanów i dalej przez Chorzów i Siemianowice Śląskie pojedzie do Katowic.

Dzięki temu, iż w tym roku wyścig zawita do Bytomia w niedzielę, a więc dzień wolny od pracy, trwająca kilka godzin blokada ulic nie będzie aż tak uciążliwa dla mieszkańców i na pewno nie spowoduje paraliżu komunikacyjnego. Natomiast z drugiej strony, znacznie więcej bytomian będzie miało możliwość kibicowania kolarzom na trasie.

Aby umilić mieszkańcom oczekiwanie na przejazd zawodników na placu Sobieskiego zostaną zorganizowane dodatkowe atrakcje. Szersze informacje na ten temat mają zostać podane wkrótce.

fot. Roman Badura

Discuss this article in the forums (42 replies).

adam usterka Avatar
adam usterka odpowiedział w temacie: #173465 2017/08/19 13:23
Bylem na trasie fajna impreza , a to ze na kilka godzin ulice pozamykali to nie przesadzajmy z tymi utrudnieniami
Jan Kowalski Avatar
Jan Kowalski odpowiedział w temacie: #172499 2017/06/01 10:20
mnie tez to nie zdziwiło ze odbywa się w Bytomiu
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #172443 2017/05/30 08:37
W jakim wy swiecie zyjecie ....
angel - wybacz ale na debilne pytanie byla moja debilna odpowiedz.
Nastepny inteligent - przelot przez miasto 200 tys zł ;) O, poprawil sie jednak ;)
Kosztem jest zorganizowanie imprezy dla ludzi w okolicach miejsca gdzie jest lotna premia. A raczej partycypacja w kosztach bo jak wiadomo powszechnie ten wyscig jest sponsorowany przez duże firmy i miasta gdzie jest usytuowana START/META.
Ile to moze kosztowac w Bytomiu ? 15-20 tys zł nie wiecej. Oczywiscie tez mozna napisac ze mozna za to zrobic piaskownice. W miescie takim jak Bytom zawsze znajdzie sie dziura ktora mozna by zasypac. Co nie zmienia mojego podejscia do tematu ze bardzo bardzo dobrze sie stało ze taka impreza po raz kolejny gości w Bytomiu. Na razie przelotem, ale moze kiedys bedzie cos wiecej.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #172439 2017/05/29 23:37
Jak przejrzysz wujka googla to duże miasta ponosiły koszty od 500 do 750 tysięcy, podejrzewam że taki przelot przez Bytom to ok 200 tysi.
Poprawka: Bielsko w tym roku ma wydać na przejazd 37,5 tys - czyli chyba jednak nie jest tak tragicznie.
elslavco Avatar
elslavco odpowiedział w temacie: #172434 2017/05/29 19:54

angel napisał: Ciekaw jestem ile miasto musi dołożyć do takiej imprezy z której nie ma praktycznie żadnych korzyści.
W zeszłym roku nawet nie było relacji w TV z przejazdu przez Bytom.


Nie jestem pewny, ale chyba w zeszłotygodniowym dodatku do "Dziennika Zachodniego" Bytom pisało, że w zeszłym roku miasto wyłożyło bodajże 20 tys. zł na organizację atrakcji w okolicy lotnej premii.