Dramatyczna sytuacja Polonii! Klub bliski likwidacji


To musiało tak się skończyć. Polonia Bytom ma miesiąc, aby uratować się przed najgorszym scenariuszem. Jeżeli w tym czasie nie uda się porozumieć z wierzycielami, to na Olimpijskiej pojawi się likwidator.

2016 rok może okazać się najczarniejszym w całej 96-letniej historii Polonii Bytom. W klubie z Olimpijskiej już od dłuższego czasu była trudna sytuacja, a teraz stała się wręcz dramatyczna. Niebiesko-czerwoni otrzymali cios, po którym mogą już się nie podnieść.

Polska Agencja Prasowa podała informację, że sąd zaakceptował wniosek o upadłość bytomskiego klubu. Złożył go jeden z wierzycieli, a konkretnie firma, która kilka lat temu świadczyła na jego rzecz usługi księgowe. Polonia jest jej winna około 200 tysięcy złotych.

II-ligowiec jest spółką prawa handlowego, a to oznacza, że teraz działacze muszą porozumieć się ze wszystkimi swoimi wierzycielami. Tych jest bardzo wielu, a zadłużenie wobec nich wywołuje ciarki na ciele. Szacuje się, że bytomianie są winni różnym osobom i podmiotom około 6-7 milionów złotych.

Takich pieniędzy przy Olimpijskiej nie ma i jeszcze długo nie będzie. Wyjście jest tylko jedno. Trzeba porozumieć się ze wszystkimi wierzycielami, a to nie będzie łatwe, bo każdy chciałby jak najszybciej odzyskać swoje pieniądze. Jeżeli nie uda się tego zrobić, to konsekwencje będą bardzo dotkliwe.

- Musimy teraz nadzorcy sądowemu ujawnić cały majątek klubu. Jeśli nie porozumiemy się z wierzycielami i nie przedstawimy sądowi stosownych dokumentów, to zostanie wyznaczony likwidator Polonii - wyjaśnia prezes klubu Jakub Snochowski.

Bardzo realny jest scenariusz, że niebawem Polonia zniknie z piłkarskiej mapy Polski. Tak dramatycznej sytuacji jeszcze nie było, a w dodatku czasu jest mało. W przypadku porozumienia to nie koniec kłopotów. Nad niebiesko-czerwonymi wiszą także... karne punkty.

Pisaliśmy już o karze FIFA w postaci sześciu minusowych punktów. To nie wszystko, bo za zaległości wobec Jakuba Świerczoka klub z Bytomia może stracić kolejne cztery punkty. Na razie wyroki są nieprawomocne, przez co w tabeli nie są uwzględnione. W niej natomiast podopieczni Andrzeja Orzeszka zajmują ostatnie miejsce z trzynastoma punktami na koncie.

Discuss this article in the forums (56 replies).

MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #170591 2017/02/17 14:20

georg11 napisał: Nie wiem czy można im wierzyć,wiem,że do tej pory nie można było wierzyć.Ale,wiem,że Snochowski rządząc w hokejowej Polonii zrobił dużo dobrego i wyprowadził klub na prostą.Po przyjściu na Olimpijską zaczęło sie też dobrze dziać,chociażby z wypłatami pieniędzy na bieżąco.Wiem,ze klub zaczął spłacać wierzycieli i zaczał się z nimi dogadywać.Widocznie to za mało.Zresztą popatrzmy na nasze ligi a znajdziemy mnóstwo klubów które sa bardziej zadłużone jak Polonia no ale.....


To jak z Bytomiem - jest wiele miast o wiele bardziej zadłużonych od naszego, co jednak nie znaczy, że Bytom może się jeszcze bardziej zadłużyć. Mając małe dochody nawet mały dług może Cię dobić. Zarówno Bytom, jak i Polonia grająca w II lidze nie mają zbyt wysokich wpływów do swojej kasy, więc porównywanie ich możliwości kredytowych z innymi podmiotami o lepszej kondycji finansowej.
georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #170589 2017/02/17 10:09
Nie wiem czy można im wierzyć,wiem,że do tej pory nie można było wierzyć.Ale,wiem,że Snochowski rządząc w hokejowej Polonii zrobił dużo dobrego i wyprowadził klub na prostą.Po przyjściu na Olimpijską zaczęło sie też dobrze dziać,chociażby z wypłatami pieniędzy na bieżąco.Wiem,ze klub zaczął spłacać wierzycieli i zaczał się z nimi dogadywać.Widocznie to za mało.Zresztą popatrzmy na nasze ligi a znajdziemy mnóstwo klubów które sa bardziej zadłużone jak Polonia no ale.....
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #170587 2017/02/17 09:39

georg11 napisał: Chyba nie do końca.Ruch coś tam spłacił i punkty im cofnęli.Polonia spłaciła prawie całość i punktów nie oddali.


Jesteś pewien, że "spłaciła prawie całość"? Po tych wszystkich przebojach z trupami wypadającymi z szafy raczej zachowywałbym dystans do relacji działaczy Polonii. Dopóki nie pokażą publicznie papierów zaświadczających, że "prawie całość" została spłacona, to nie można im ufać.

Poza tym ugoda jasno stanowiła, że mają płacić raty w terminie. Wiejacha nie płacił, więc złamał warunek ugody, a z nim związane były warunki licencji dla klubu. Takie były zasady i Polonia o nich wiedziała i się na nie zgodziła. Jeśli ktoś im strzeli bramkę, to też będą się odwoływać do PZPN, że to nie fair, bo bytomianie dominowali w polu przeciwnika, ale przez przypadek wykorzystał on jedną okazję?
georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #170586 2017/02/17 08:50

Jawor napisał:

georg11 napisał: Czy ty aby nie masz chorzowskich blatów?


Chorzowskie czy bytomskie to bieda ta sama. Ruch niedługo też zostanie zlicytowany za długi.

Chyba nie do końca.Ruch coś tam spłacił i punkty im cofnęli.Polonia spłaciła prawie całość i punktów nie oddali.
Z blatami chodziło o dostanie po pysku a nie o licytacje.
Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #170578 2017/02/16 22:16

georg11 napisał: Czy ty aby nie masz chorzowskich blatów?


Chorzowskie czy bytomskie to bieda ta sama. Ruch niedługo też zostanie zlicytowany za długi.