Platforma dogadała się z Nowoczesną. Wołosz wspólnym kandydatem

Koalicja Obywatelska, czyli wspólny komitet Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, już w maju przedstawił swoich kandydatów na prezydentów największych miast województwa śląskiego. Wówczas w tym gronie zabrakło Bytomia. Po kilku miesiącach w końcu obu partiom udało się osiągnąć porozumienie.

Pod koniec maja Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer na wspólnej konwencji PO i .N w województwie śląskim zaprezentowali kandydatów na prezydentów Bielska-Białej, Chorzowa, Jaworzna, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Rybnika, Sosnowca, Świętochłowic i Żor. Nazwisko pretendenta z Bytomia nie zostało wówczas ujawnione, gdyż obie partie nie mogły się dogadać w kwestii wyboru konkretnej osoby.

Reklama

To porozumienie udało się wypracować dopiero po dwóch miesiącach. Dziś rano na Rynku wicemarszałek sejmu Barbara Dolniak, posłowie Borys Budka i Jerzy Meysztowicz oraz marszałek województwa Wojciech Saługa zaprezentowali wspólnego kandydata. - Bytom potrzebuje pasji, potrzebuje odwagi, potrzebuje ciężkiej pracy przede wszystkim, ale też pomysłu i współpracy. Kandydatem o takich cechach jest pan Mariusz Wołosz - powiedział dziennikarzom Saługa.

Marszałek województwa stwierdził również, że już dziś wiadomo, że Bytom nie zdoła wykorzystać pieniędzy na rewitalizację, jakie zagwarantowano mu z budżetu Unii Europejskiej. - Pan prezydent Bartyla i Urząd Miejski nie ma potencjału, żeby po te środki sięgnąć. Będę musiał zadysponować je na inne miasta. To bardzo zła decyzja dla Bytomia, ale wynikająca ze słabości dzisiejszych władz - mówił Wojciech Saługa. - Potrzebna jest zmiana, potrzebny jest nowy prezydent, wierzę że będzie to Mariusz Wołosz, który wyprowadzi Bytom z tej trudnej sytuacji, z tej zapaści i przywróci świetność temu miastu - dodał marszałek.

Mariusz Wołosz zapowiedział, że przede wszystkim zamierza rozprawić się z napływającymi do Bytomia odpadami. W przypadku budowy stadionu dla Polonii Bytom zadeklarował, że będzie kontynuować tę inwestycję, ale pod warunkiem, że będzie ona zgodna z prawem. - Wiele razy mówiliśmy, że miasta nie stać ani na budowę, ani na utrzymanie takiego obiektu, ale tak, jak powiedziałem, prawo jest prawem i musimy go przestrzegać - wyjaśnił na dzisiejszej konferencji kandydat KO. W kwestii rewitalizacji Wołosz chce poprawić jakość projektów przygotowanych przez urząd, by wykorzystać jak największą ilość środków zagwarantowanych naszemu miastu.

Reklama
Discuss this article in the forums (18 replies).

creek73 Avatar
creek73 odpowiedział w temacie: #180340 2018/08/15 21:50
O tym że Bartyla nie radzi sobie z rewitalizacją wiadomo już od mniej więcej od roku, dlatego jego argumenty są nietrafione.
Zwlekał z wnioskami, ceny robót poszły znacznie do góry i jest problem.
Za jego prezydentury dystans do innych miast regionu po prostu się zwiększył.
Nie wykorzystał szansy na budowę Becetki która miała w znaczącym stopniu zmienić układ komunikacyjny śródmieścia Bytomia i przyczynić się w przyszłości do uwolnienia terenów pod inwestycje. (To mogła być inwestycja procentująca za pare lat)
Nadchodząca kadencja będzie ostatnią w której będzie można coś zrobić dla Bytomia z funduszy unijnych.
71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #180333 2018/08/15 18:06
Po wielu latach rządów obecnego prezydenta,wiem że jego nazwisko nie wejdzie do Hall of Fame bytomskich notabli.
Wiem również że POlityczni przeciwnicy robią przysługę obecnie rządzącemu wysuwając taką kandydaturę...
slask.onet.pl/bytom-prezydent-odpowiada-...szy-unijnych/vcw6pgy
Brakuje gospodarza który przewietrzy to koryto...niestety kandydatów brak.
foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #180242 2018/08/09 22:41
Równie dobrze możesz uważać,że San Francisco leży w dorzeczu Amazonki- nikt Ci takiego przekonania nie zabroni. A wspominanie o śmieciowym korycie w kontekście poparcia Saługi dla Wołosza to strzał w kandydata.
Maciej Polok Avatar
Maciej Polok odpowiedział w temacie: #180238 2018/08/09 22:02

foxbat napisał: I to jest najlepsza recenzja tej kandydatury- sam piszesz,że czekasz na programy jedynie pozostałych kandydatów a Wołosza już nie. Bo jak można czekać na program kogoś, kto zaprzecza samemu sobie, kogoś kto musi zapisywać w notatniku jakie ma ostatnio poglądy, jako że zmienia je tak często,że nie jest ich w stanie zapamiętać.

Akurat Foxbacie Wołosza znam osobiście dobrych kilkanaście lat i mimo, że rzadko oddawałem na niego głos, uważam, że jest dużo lepszym kandydatem niż Bartyla czy Panek, którzy rok temu stoczyli walkę o koryto śmieciowe.
6opak Avatar
6opak odpowiedział w temacie: #180237 2018/08/09 20:06
I wszytko jasne - PO i Nowoczesna właśnie postrzelały sobie w stopy, kolana i gdzie tam jeszcze.