Referendum przebiega bez zakłóceń

Do godziny 21:00 będą jeszcze otwarte lokale wyborcze. Dziś w Bytomiu odbywa się referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta. Wyniki i frekwencja będą znane dopiero w nocy.

Bytomskie referendum jest 46. referendum odwoławczym, jakie ma miejsce w Polsce w trakcie kadencji samorządowej 2014 - 2018. Dotąd tylko 6 osiągnęło wymagany próg frekwencyjny. W 39 wzięło udział zbyt mało wyborców, dlatego zgodnie z obowiązującym prawem ich wyniki zostały uznane za nieważne.

Reklama

Lokale wyborcze w Bytomiu otwarto dziś o 7:00. Z uzyskanych przez nas informacji głosowanie przebiega spokojnie. Nie zanotowano żadnych incydentów. Od soboty trwa cisza referendalna. W tym czasie nie można agitować, ani prowadzić kampanii referendalnej. Za naruszenie ciszy grozi kara w wysokości od 20 zł do nawet 5 tys. zł.

Odmiennie, niż w przypadku zwykłych wyborów, Państwowa Komisja Wyborcza nie podaje informacji na temat frekwencji w trakcie trwania głosowania. Aby dzisiejsze referendum było ważne, do urn musi pójść 26 177 osób uprawnionych do głosowania. Wstępne informacje o frekwencji i wynikach powinny być znane po zamknięciu lokali wyborczych, po godzinie 21:00. Podamy je do wiadomości, gdy tylko będą znane.

Zobacz też:
Reklama