Budżetu Obywatelskiego w tym roku nie było

Czytelnicy "Życia Bytomskiego" na pierwszej stronie mogli zobaczyć ogłoszenie podpisane przez Damiana Bartylę o treści "Mieszkańcy mają możliwość głosowania na wybrany projekt budżetu obywatelskiego". Niestety to kłamstwo. W tym roku Budżet Obywatelski w Bytomiu się nie odbył.

Bytomski Budżet Obywatelski funkcjonował przez trzy lata. Pierwsza edycja miała miejsce w 2014 roku i była jedyną, w ramach której realizowano zwycięskie projekty jeszcze w tym samym roku. Bez wątpienia mało to znaczący wpływ na wynik wyborów, bo chwilę przed głosowaniem we wszystkich dzielnicach pojawiły się nowe place zabaw, siłownie plenerowe, boiska, chodniki i inne rzeczy, o które mieszkańcy prosili od lat.

Reklama

W kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego większość inwestycji realizowano w następnym roku po ich wybraniu. Czas już nie naglił, bo było już po wyborach samorządowych, a poza tym takie rozwiązanie było bardziej praktyczne. Dzięki temu urzędnicy nie musieli śpieszyć się z załatwieniem niezbędnych formalności, natomiast miejska kasa była mniej obciążona.

Niestety z roku na rok mieszkańcy zgłaszali coraz mniej pomysłów do Budżetu Obywatelskiego. Do pierwszej edycji nadesłano aż 170 projektów, do drugiej 71, a do trzeciej już tylko 54. Nasza redakcja alarmowała, że powodem spadku zainteresowania jest niemal zupełny brak informacji. W 2014 r. bytomianie otrzymali ok. 70 tsięcy egzemplarzy gazetek, w których wyjaśniono zasady funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego, wskazano terminy i wytłumaczono jak przygotować projekty. Oprócz tego zachęcało do udziału 10 bilbordów przy głównych trasach oraz ogłoszenia w prasie. W kolejnych edycjach zabrakło już gazetek i bilbordów, natomiast urząd w okresie naboru zgłoszeń do budżetu wolał reklamować w prasie spotkania w Biurze Promocji Bytomia. W efekcie do bytomian nie docierały informacje, że mogą zaproponować pomysły na inwestycje w swojej okolicy.

W tym roku Budżet Obywatelski w Bytomiu w ogóle się nie odbył. Zadecydował o tym prezydent Damian Bartyla, ponieważ to właśnie on co roku wydawał zarządzenia, na mocy których organizowano cały proces naboru, głosowania, oceny formalnej i realizacji inwestycji. Takie rozwiązanie narzucił przed dwoma laty wojewoda, stwierdzając, że decyzja o przeprowadzeniu Budżetu Obywatelskiego nie leży w kompetencjach Rady Miejskiej. Natomiast takiego zarządzenia w tym roku zabrakło...

Jednak nie przeszkodziło to prezydentowi w tym, aby pochwalić się Budżetem Obywatelskim w ostatnim wydaniu "Życia Bytomskiego". Na pierwszej stronie tygodnika pojawiło się płatne ogłoszenie o treści: "Bytomski budżet obywatelski. Mieszkańcy mają możliwość głosowania na wybrany projekt budżetu obywatelskiego. 47 inwestycji, 30 tysięcy głosów, 6 mln złotych". Całość została okraszona zdjęciem oraz podpisem Damiana Bartyli, przy których umieszczono jego wypowiedź: "Zależało mi na tym, by zaktywizować mieszkańców i nakłonić ich do współdecydowania o losie swojego miasta".

Treść ogłoszenia jednoznacznie wskazuje, że Budżet Obywatelski w Bytomiu jest kontynuowany, ponieważ opublikowany tekst został napisany w czasie teraźniejszym ("Mieszkańcy mają możliwość..."). Tegoroczna edycja się nie odbyła, więc powinien zostać sformułowany w czasie przeszłym i dopiero wtedy byłby zgodny z prawdą. W ten sposób prezydent Damian Bartyla wprowadza bytomian w błąd.

Brak Budżetu Obywatelskiego w tym roku może być zwiastunem dużych problemów dla naszego miasta. Może to wskazywać na to, że w przyszłym roku Bytom nie będzie mieć wystarczających środków do sfinansowania realizacji projektów, które byłyby wybrane w tegorocznej edycji.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (3 replies).

Morfi Avatar
Morfi odpowiedział w temacie: #177552 2018/02/24 09:48
Z tego co wiem to budżet obywatelski będzie, przynajmniej w dzielnicach juz do niego przygotowywują projekty :)
Jola Wójcik Avatar
Jola Wójcik odpowiedział w temacie: #177538 2018/02/23 14:57
Oby w tym roku było to lepiej zorganizowane o ile w ogóle będzie... Orientuje się ktoś? Mimo wszystko nie wolno zapominać, że budżet obywatelski jest szansą na zrobienie czegoś dobrego. Jeśli ktoś ma odmienne zdanie to odsyłam do tego tekstu: Jakie korzyści niesie ze sobą wprowadzenie budżetu obywatelskiego? budzet-obywatelski.pl/jakie-korzysci-nie...zetu-obywatelskiego/
Edyta Nowak Avatar
Edyta Nowak odpowiedział w temacie: #175083 2017/11/13 21:22
W zeszłym roku budżet niby był, ale na przykład nigdzie nie mogłam znaleźć informacji na temat tego ile głosów dostały projekty, które nie zostały wybrane do realizacji. Dwa lata temu było to jawne. Moim zdaniem to co najmniej dziwne czemu nie podano liczby głosów na poszczególne projekty.
No i był totalny brak informacji.

Reklama