Czy to już koniec procesu prezydenta?


W październiku miną 4 lata od oskarżenia Damiana Bartyli o wręczenie łapówki. Sprawa powinna już dobiec końca, lecz w ostatnim czasie doszło do zwrotu, który wydłużył ją o kolejne miesiące. Być może niebawem usłyszymy wreszcie wyrok poznańskiego sądu.

Prezydent jest sądzony pod zarzutem o ustawienie trzecioligowego meczu Polonii Bytom z Polarem Wrocław 4 maja 2005 roku. Będąc wówczas prezesem klubu miał obiecać sędziemu Adamowi Sz. łapówkę za podejmowanie korzystnych decyzji dla drużyny z Bytomia. Ta wygrała wtedy wynikiem 3:0. Do wręczenia pieniędzy w kwocie 1500 zł miało dojść po meczu. W trakcie śledztwa Damian Bartyla opisał okoliczności złożenia propozycji korupcyjnej, ale nie pamiętał, czy on sam wręczył łapówkę.

W 2010 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Damiana Bartylę, który w tamtym czasie po raz pierwszy kandydował na urząd prezydenta miasta. Prokuratura postawiła mu oskarżenie dopiero w październiku 2013 r., a proces w Sądzie Rejonowym w Poznaniu rozpoczął się w czerwcu 2014 r.

Proces ciągnie się niemiłosiernie długo. Pod koniec ubiegłego roku sprawa dobiegała końca, lecz w grudniu Damian Bartyla twierdząc, iż jest niewinny zawnioskował o przesłuchanie w roli świadka Wojciecha R. Były działacz Polonii Bytom nieoczekiwanie zeznał, że to on dopuścił się ustawienia meczu z Polarem Wrocław i wręczył łapówkę.

W tej sytuacji sąd uznał, że należy przeprowadzić konfrontacje Wojciecha R. z Adamem Sz., arbitrem, który wcześniej zeznał, że to Damian Bartyla wręczył mu pieniądze. Jednak od pół roku nie może do niej dojść ze względu na zły stan zdrowia piłkarskiego sędziego. Na 13 października wyznaczono kolejną rozprawę. Jak przewiduje autor bloga Piłkarska Mafia, jeśli nie dojdzie na niej do konfrontacji, to sąd zamknie przewód sądowy i wyznaczy nowy termin na mowy końcowe prokuratora, oskarżonych i ich obrońców.

Discuss this article in the forums (18 replies).

myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #177772 2018/03/10 10:12
Tempa nie ,,tępa" . :-)
71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #177767 2018/03/09 23:47
Sprawa nabierze tępa gdy nasza reprezentacja odpadnie z MŚ w Rosji w fazie grupowej.Wtedy zacznie się szukanie winnych i "odsmażanie starych kotletów" ;) Teraz Temida ma ważniejsze tematy do rozważenia...
A tak na poważnie...czy właśnie zatonęła ostatnia deska ratunku dla oponentów Bartyli?Pytam z przekorą...
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #177763 2018/03/09 19:16
Bardziej interesujący jest fragment, w którym autor bloga pisze, że w tym roku nie ma co się spodziewać wyroku.
Sir Zorro Avatar
Sir Zorro odpowiedział w temacie: #177762 2018/03/09 19:05
Korupcja w polskim futbolu. Oskarżeni o ustawianie meczów chcą badania wariografem

Czterej oskarżeni o udział w ustawianiu meczów piłkarskich chce zostać przebadanych wariografem. Piąty - obecny prezydent Bytomia, a wcześniej prezes miejscowej Polonii jeszcze się waha. Ma dać odpowiedź w ciągu siedmiu dni.

więcej pilkarskamafia.blogspot.co.uk/2018/03/ko...olu-oskarzeni-o.html
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #176435 2018/01/07 18:28
Skończy się - przedawnieniem i umorzeniem sprawy i chyba na to wszyscy zaangażowani czekają aby w końcu ukręcić sprawie łeb.