Bartyla nie dostanie absolutorium. Sam odejdzie?


Regionalna Izba Obrachunkowa wydała negatywną opinię w sprawie wykonania zeszłorocznego budżetu Bytomia. To stanowi podstawę dla nieudzielenia Damianowi Bartyli absolutorium przez Radę Miejską i usunięcia go z urzędu.

Taka sytuacja wydarzyła się pierwszy raz w historii naszego miasta. Nigdy wcześniej RIO nie zakwestionowała wykonania budżetu przez żadnego z dotychczasowych prezydentów. Izba wytknęła, iż budżet był nierealistycznie planowany w odniesieniu do wydatków z tytułu udzielonych poręczeń przez gminę, w związku z czym był niezgodny z przepisami. Ponadto wykazano, że Bytom dopiero w styczniu uregulował składkę do KZK GOP w wysokości 5,6 mln zł, którą powinien zapłacić w grudniu ubiegłego roku.

Damian Bartyla skorzystał z prawa do złożenia odwołania od uchwały przyjętej przez RIO. To jednak okazało się bezskuteczne. Izba podtrzymała negatywną opinię. W następstwie tego Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Bytomiu wczoraj przyjęła wniosek w sprawie nieudzielenia prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu.

Rada Miejska będzie obradować nad udzieleniem prezydentowi absolutorium na sesji pod koniec czerwca. Najprawdopodobniej przychyli się do wniosku Komisji Rewizyjnej. Konsekwencje tej decyzji mogą być poważne. Zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym brak absolutorium oznacza uruchomienie procedury usunięcia prezydenta z urzędu.

Ponieważ prezydent jest wybierany w drodze powszechnych wyborów jego odwołanie będzie możliwe tylko w wyniku referendum. Rada Miejska musi podjąć decyzję w sprawie jego rozpisania w ciągu dwóch tygodni od nieudzielenia absolutorium. Najpewniej do tego nie dojdzie, gdyż do końca kadencji zostało zaledwie półtora roku, a referendum mogłoby się odbyć najwcześniej za kilka miesięcy.

Radni nie chcą narażać miasta na koszt przeprowadzenia głosowania w sprawie odwołania prezydenta i późniejszych wyborów jego następcy, który zarządzałby Bytomiem zaledwie przez niecały rok, a bytomianie za moment i tak musieliby wybrać nowego prezydenta we "właściwych" wyborach. Zamiast tego Damian Bartyla ma zostać wezwany przez radę do złożenia dymisji. Gdyby ustąpił, to miasto nie musiałoby ponosić wydatków na organizację referendum, a jego następca mógłby wcześniej przystąpić do naprawy sytuacji, w której znalazł się Bytom.

Discuss this article in the forums (19 replies).

Sir Zorro Avatar
Sir Zorro odpowiedział w temacie: #172532 2017/06/04 17:57
Myszaty, ja to widze to trochę inaczej.

Najpierw mała retrospekcja

Rok 2011
" Myślę, że dług jest teraz na poziomie 5 mln - dodał Bartyla,"
ekstraklasa.net/bartyla-ma-zale-trzy-pow...00&ciastko=1#zamknij

Rok 2012
"Kiedy rok temu przejmowałem fotel prezesa pod Damiane Bartyli przedstawiono mi, że zadłużenie klubu sięga 3,5 mln złotych. Przeprowadziliśmy audyt, przy pomocy zewnętrznej firmy rachunkowej i okazało się, że zostaliśmy oszukani, bo zadłużenie jest czterokrotnie większe - mówi Radosław Nowakowski, prezes śląskiego klubu.
czyli ponad 13 mln.
www.sportowefakty.pl/pilka-nozna/306118/...-dlugi-polonii-bytom

Nikt tak naprawdę nie wie jaki jest stan finansów miasta. Ile jeszcze trupów wyleci z szafy DB. Nawet sam Bartyla co do ich ilości może się mylić nawet o 400 %
www.bytomski.pl/forum-bytomia/newsroom/1...ki-likwidacji#169296

=====

Rozważmy najbardziej prawdopodobny scenariusz.
Kwestia honoru DB i tego czy przeprosi za swe korporacyjne standardy tudzież godnie odda się do dymisji, czy z uporem będzie dalej budził miasto jest tu i teraz mało istotna.
Każdy choć odrobinę inteligentny, podczas głosowania za udzieleniem absolutorium liczyć się będzie z odpowiedzialnością za udzielone przyzwolenie na dalsze budzenie miasta przez DB.
A brak absolutorium - jak wspomniał Błażej - to przesłanka do zarządu komisarycznego
To, kogo premier Szydło wybierze wskaże na komisarza zostało już przesądzone.
I w ten sposób ... historia płata bytomianom psikusa i cofa do roku 2012.

Do głosu dochodzą te same kręgi, które zwalczały radnych bytomskiej opozycji, gdy ci tylko informowali i nieprawidłowościach w magistracie
www.bytomski.pl/forum-mobile/michal-bied...n-sam?start=30#16578

Do głosu dochodzą również te same kręgi związkowe, które od 2011 na różne sposoby walczyły z P. Kojem gdy po katastrofie w Karbiu zaczął się przeciwstawiać związkowcom z jednej z największych korporacji wydobywczych.
www.bytomski.pl/forum-mobile/robert-bial...tyli?start=15#171893

Te same kręgi, które nie powstrzymają się przed rabunkową gospodarką pod miastem
www.rp.pl/Wegiel/312049957-Premier-Beata...a-polskim-weglu.html

Reaumując: do głosu ponownie doczhodzą kręgi, które wspierały referendum i prezydenturę D. Bartyli.
Czyli dokładnie to samo co w 2012 r. plus kilkaset milionów długów i gratis dla kibiców w postaci degradacji PB o kilka klas.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #172496 2017/06/01 06:45
Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień - i tu może być problem znaleźć takiego nie ubabranego.
Maciej Polok Avatar
Maciej Polok odpowiedział w temacie: #172490 2017/05/31 22:44
Ja tylko dziwię się opozycji, że nie ciągnie dalej tematów tych wszystkich afer.
Tak naprawdę tym co dzieje się na sesjach interesuje się może 10% mieszkańców naszego miasta.
Bardzo dobrą formą było by poinformowanie wszystkich mieszkańców wrzucając w skrzynki gazetę z tymi wszystkimi wyłudzeniami i tym co się dzieje w mieście. No chyba, że nie stać ich na taki wydatek bo gazeta mogła by składać się z kilku stron :)
pogoda Avatar
pogoda odpowiedział w temacie: #172485 2017/05/31 21:23
Która rada będzie chciała sama się zawiesić?
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #172483 2017/05/31 20:18
Igor -z tym że najpierw potrzeba zmobilizować grupę ludzi do tego ,samo się nie zrobi, dwa trzeba mieć trochę kasy na kampanię referendalną i jakiegoś lidera który będzie w stanie powalczyć o dusze w Bytomiu. Jak na razie nie widać...
Plus to co napisał Błażej - szybciej będzie z komisarzem.