Klamka zapadła. Znamy ostateczne ceny biletów w Metropolii

Zarząd Transportu Metropolitarnego zastąpi KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry. Zacznie on funkcjonować od 1 stycznia 2018 roku, aby po roku całkowicie przejąć obowiązki obecnych organizatorów transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Od dłuższego czasu wiele mówiło się o likwidacji KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry. Teraz przyszedł czas na konkrety. 22 listopada podczas zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zapadła decyzja o powołaniu nowej jednostki budżetowej, która będzie miała rok, aby całkowicie przejąć obowiązki obecnych organizatorów transportu publicznego. W tym celu od 1 stycznia 2018 roku zacznie funkcjonować Zarząd Transportu Metropolitarnego.

Reklama

Pierwsze decyzje dotyczą biletów. Na razie pasażerowie wielkich zmian nie odczują. Bilety jednorazowe pozostaną w aktualnych cenach tj. 3,20 zł na jedno miasto, 3,80 zł na dwa miasta i 4,80 zł na trzy i więcej miast. Co jednak istotne, to bardziej opłacalny będzie zakup biletów elektronicznych bo te w przypadku wszystkich biletów normalnych będą tańsze o 20 groszy, a ulgowych o 10 groszy.

Bilety normalne całodobowe na 2 i więcej miast będą po 14 zł, a 7-dniowe po 44 zł. Potwierdziły się natomiast informacje w sprawie biletów miesięcznych. Na jedno miasto będą kosztować 93 zł (trzy złote taniej niż dotychczas), a na dwa i więcej miast 138 zł. Co jednak ważne, to nowe ceny będą obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2018 roku.

Największa rewolucja dotknie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Po całej Metropolii będą poruszać się za darmo i to przez 7 dni w tygodniu.

- Projekt uchwały zakłada również wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. bezpłatnych przejazdów dla wszystkich dzieci, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do 16 roku życia. Dzieci będą musiały spełnić dwa kryteria: mieszkać na terenie gmin wchodzących w skład Metropolii oraz zarejestrować zniżkę (100%) na karcie ŚKUP. Przewidywany koszt to 9 000 000. Jest propozycja, by w całości został on pokryty z budżetu Metropolii - informuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

To oczywiście zaledwie początek planowanych zmian w transporcie publicznym na terenie Metropolii. Już wcześniej pojawiały się zapowiedzi zastąpienia kart ŚKUP tzw. "beaconami". To system, który będzie "kasować" bilet automatycznie po wejściu do tramwaju lub autobusu. W planach jest także m.in. wprowadzenie jednolitej kolorystyki dla środków transportu.

Reklama