Bytomskie M1 zostanie sprzedane?

Na polskim rynku nieruchomości handlowych szykuje się ogromna transakcja. Do Komisji Europejskiej trafił wniosek o zgodę na srzedaż 28 centrów handlowych, w tym bytomskiego M1.

Wniosek został złożony 27 października. Nieruchomości należące do A-R-A Retail Centres chcą przejąć spółki Oaktree Capital Group oraz LVS II Lux będąca własnością Pacific Investment Management Company. Mowa o 28 obiektach rozlokowanych na terenie całego kraju. Aż 7 z nich znajduje się na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym jeden w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich. Łączna powierzchnia najmu wszystkich nieruchomości wynosi niemal 708 tysięcy m2. W 2013 roku ich wartość była szacowana na około 1,2 miliarda złotych.

Reklama

Jak informuje serwis Retailnet ta transakcja potwierdza postępującą konsolidację na rynku powierzchni handlowych. Dzięki niej właściciele znacznej liczby centrów handlowych wzmacniają swoją pozycję w negocjacjach z najemcami i mają większy wpływ na obecność marek w różnych lokalizacjach swojej sieci. Z kolei wysokie dochody pozwalają na modernizację, rozbudowę oraz przebudowę obiektów, które nie odpowiadają już współczesnym standardom.

W bytomskim M1 zachodzą duże zmiany wśród największych najemców. Do otwarcia swojego sklepu z elektroniką i artykułami gospodarstwa domowego szykuje się Media Expert, natomiast ważą się losy powierzchni po markecie budowlanym Praktiker. W październiku sąd ogłosił upadłość całej sieci z powodu niepowodzenia postępowania sanacyjnego. Można więc spodziewać się, że wkrótce zwolniona hala zostanie zajęta przez market budowlany innej sieci.

fot. Google Steet View

Zobacz też:
Reklama