Kamienica może runąć - ulica zamknięta [FOTO]

Ruina stojąca zaledwie 50 metrów od Rynku może w każdej chwili runąć. Z tej przyczyny postanowiono zamknąć fragment ulicy Krawieckiej, aby nikomu nie stała się krzywda.

Reklama

Kamienica przy ul. Krawieckiej 6 niszczeje już od dawna. Przed kilkoma laty z jej elewacji skradziono zabytkową rzeźbę. Budynek należy do najstarszych w śródmieściu Bytomia. Wzniesiono go pod koniec XIX wieku, gdy miasto dynamicznie się rozwijało. Dziś niestety jest odzwierciedleniem jego obecnej kondycji.

Przez ostatnie lata budynek miał nieuregulowany stan prawny. Dopiero niedawno spadkobiercy zostali ustaleni. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wkrótce uzyska ich adresy i dostarczy bezpośrednio do nich nakaz zabezpieczenia obiektu. Najprawdopodobniej kamienicę będzie trzeba całkowicie wyburzyć. Dach wpadł do środka budynku, mury są spękane, zawaliła się część stropów, a kominy mogą się niebawem przewrócić. Ostateczna decyzja będzie należeć do właścicieli.

Do momentu wykonania prac zaleconych przez PINB ulica Krawiecka będzie musiała być zablokowana. Choć nie odbywa się na niej ruch samochodów, to stanowi główne dojście do targowiska przy ulicy Rostka. Zagrodzenie przejścia dla osób starszych stanowi duży problem, ponieważ będą musieli nadkładać drogi, żeby zrobić zakupy.

PINB nie wyklucza zgłoszenia sprawy do prokuratury. Za uchylanie się od obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym i nie zapewnianie bezpieczeństwa jego użytkowania grozi nawet kara pozbawienia wolności do roku.

Reklama
Discuss this article in the forums (7 replies).

Sir Zorro Avatar
Sir Zorro odpowiedział w temacie: #174604 2017/10/19 22:51
marcinen, pozwól, że przytoczę słowa el budziko - szefa wspomnianego przez Ciebie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

„Wiem nie tylko co trzeba zrobić w Bytomiu, ale jak to osiągnąć” - dokończenie rozmowy z Damianem Bartylą, (cz. 2- gospodarka)
źródło: Materiał wyborczy KWW Referendum BIS i Damiana Bartyli 2012
pisownia oryginalna.

"[...]
- Wiele osób zwraca uwagę na pustostany i niszczejące zabytkowe kamienice.
- Likwidacja pustostanów, mających działanie kryminogenne - wiąże się ściśle z przygotowanym przez nas projektem inwentaryzacji i zagospodarowania wszystkich bytomskich nieruchomości. Jesli nie podejmiemy zdecydowanych działań, wkrótce nie będzie już czego ratować.
[...]

Najważniejsze założenia programu wyborczego KWW Referndum BIS i Damiana Bartyli
Gospodarka

1. Rozdzielenie sfery administracyjnej od sfery gospodarczej.
2. Wprowadzanie standardów działania opartych o wzorce korporacyjne.
3. Przeprowadzenie inwentaryzacji wszystkich nieruchomości znajdujących się w obecnych zasobach miasta, jak również nieruchomości poprzemysłowych będących w zarządzie innych podmiotów.
4. Opracowana spójnej strategii zagospodarowania terenów miejskich, na wzór funduszu inwestycyjnego, w ramach której przygotowane i realizowane będą indywidualne projekty celowe dla poszczególnych nieruchomości.
5. [...]"

Tam też wisienka na torcie - czyli recepta el budziko jak to zmienić.

"Dla porównania: dokonaliśmy szybkiego skanu parametrów inwestycyjnych porównywalnych miast w regionie i na tej podstawie zdecydowaliśmy, że zmienimy formułę budo-wania programu – z pytania „co” przeszliśmy do pytania „jak”, w domyśle: jak to ma być zrobione ".

Bądź jak Damian - zmieniaj formuły.

a zabłyśniesz
piotrkoj.blog.onet.pl/2017/10/06/nokaut-w-drugiej-minucie/
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #174603 2017/10/19 22:30

marcinen napisał: Wątpię aby za tą sytuację można było winić Damiana B. Uważam natomiast, że w Bytomiu jest instytucja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz kotś od zabytków i to właśnie te osoby nie dopełniły swoich obowiązków bo nie szukały właścicieli kamienicy.

Wiesz kto pełni funkcję starosty powiatowego w Bytomiu? Albo kto jest przełożonym miejskiego konserwatora zabytków? :P
marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #174601 2017/10/19 22:06
Wątpię aby za tą sytuację można było winić Damiana B. Uważam natomiast, że w Bytomiu jest instytucja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz kotś od zabytków i to właśnie te osoby nie dopełniły swoich obowiązków bo nie szukały właścicieli kamienicy. Dodam, że kamienica niszczeje jakieś 20 lat. Ostatnio jak pamiętam był tam bar chyba o nazwie Alf. Potem były już tylko śmieci!!!
Powiedzcie mi gdzie w tym czasie był Inspektor Nadzoru Budowlanego??? czy on reaguje tylko jak jest katastrofa?? bez sensu. Tam można wygospodarować co najmniej jedną osobę, która może się przejechać po mieście i sprawdzać stan kamienic. Do tego były szeroko komentowane publikacje na temat walących się kamienic. I gdzie jest inspektor budowlany??? czeka aż się coś zawali??? to chyb trzeba go odwołać w pierony i wziąć tam kogoś kto interesuje się budynkami miasta!!!!
Sir Zorro Avatar
Sir Zorro odpowiedział w temacie: #174588 2017/10/19 08:16
Ależ jesteś monotematyczny. Jeśli jednak znowu chcesz zrobić reklamę Piotrowi, prześlij. A skończą Ci się wpływy.
Po raz kolejny będzie można porównać zmiany Piotra z budzeniem w zadłużonym hasioku autorstwa Damiana.
foxbat Avatar
foxbat odpowiedział w temacie: #174584 2017/10/18 19:53
Ten budynek już kilka lat temu wyglądał jak nieszczęście- zamieściłem jego zdjęcie w cytowanym wątku. I czego się dowiedziałem- że się czepiam, jest całkiem dobrze a problem to tylko parę kartonów na schodach.

Zdjęcia ruin jako pierwszy zamieścił na swoim słynnym plakacie "Zmienię Bytom" P. Koj. Jeżeli tylko chcesz prześlę foto. Tak więc kto mieczem wojuje...