Wszyscy umrzemy na raka?


Niemal w każdej dzielnicy Bytomia ujawniono nielegalne składowiska odpadów. W okolice osiedli często trafiają materiały niebezpieczne dla środowiska. Jaki może mieć to wpływ na zdrowie mieszkańców? Na to pytanie odpowiedzą eksperci kolejnej debaty z cyklu Bytom 2054.

Wysypisko przy ulicy Pasteura na Bobrku wzbudziło największy rozgłos w mediach i pokazywały je na swoich antenach już wszystkie główne stacje telewizyjne Polski. Ten przykład jest szokujący z tego względu, iż w tym miejscu odpady są składowane zaledwie kilkadziesiąt metrów od kamienic. Ich mieszkańcy od około 10 lat są narażeni na działanie oparów zwożonych tam substancji i skażenie gruntu. Według ich relacji, często męczą ich biegunki, nudności i problemy z oddychaniem.

Przypadki składowania niebezpiecznych odpadów zanotowano już w m.in. Szombierkach, Rozbarku, Miechowicach, Dąbrowie Miejskiej, a nawet w samym centrum Bytomia. Choć nielegalne wysypiska są zwykle tworzone na uboczu, to i tak znajdują się stosunkowo blisko obszarów zamieszkałych przez znaczną liczbę ludności. Można więc podejrzewać, że niemal każdy bytomianin jest narażony na wpływ trujących substancji. Co gorsza właśnie zaczyna się sezon grzewczy i będzie nas męczyć jeszcze smog.

mapa bytom to nie hasiok m

W piątek, 6 października o 18:00 w Centrum Badawczo-Rozwojowym Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych przy alei Legionów 2 odbędzie się debata poświęcona skutkom składowania niebezpiecznych odpadów w pobliżu osiedli. Wezmą w niej udział dr hab. inż. Eleonora Wcisło z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz prof. IETU, dr hab. Danuta Mielżyńska-Švach z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia.

Eksperci przedstawią możliwe konsekwencje zdrowotne dla osób mających styczność z niebezpiecznymi związkami i zagrożenia dla środowiska naturalnego. Uczestnicy debaty poznają również wyniki analizy danych Narodowego Funduszu Zdrowia na temat zachorowalności mieszkańców Bytomia.

Spotkanie będzie otwarte dla każdego zainteresowanego. Organizatorzy z inicjatywy Bytom 2054 oraz Bytom To Nie Hasiok szczególnie liczą na obecność mieszkańców żyjących w pobliżu zidentyfikowanych składowisk, którzy mogliby powiedzieć, czy w ostatnich latach pogorszył się ich stan zdrowia. Dokładną mapę nielegalnych wysypisk można znaleźć pod tym linkiem.

Discuss this article in the forums (13 replies).

MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #174319 2017/10/06 19:02

georg11 napisał: Władzom Bytomia myślę,że też ale to jest Radzionków a tamtejszej władzy chyba bardziej zależy na mieście.

Być, może, choć nominacja żony burmistrza Radzionkowa na dyrektora PUP wskazuje na to, że Bartyla i Tobor to dobrzy koledzy.
georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #174316 2017/10/06 16:58

myszaty napisał: Myślisz że tym firmom aż tak zależy na dokładności przy wywalaniu śmieci?
Jest w tamtym rejonie cała masa nieużytków - mnie by wisiało czy to już Bytom czy Radzionków.

Władzom Bytomia myślę,że też ale to jest Radzionków a tamtejszej władzy chyba bardziej zależy na mieście.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #174305 2017/10/06 06:45
Myślisz że tym firmom aż tak zależy na dokładności przy wywalaniu śmieci?
Jest w tamtym rejonie cała masa nieużytków - mnie by wisiało czy to już Bytom czy Radzionków.
georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #174304 2017/10/06 00:38
Tyle,że to jest Radzionków a nie Bytom.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #174301 2017/10/05 21:44
To ja wiem , pytanie czy nadal podsadzają czy mamy następny ,,hasiok"?