Wsiądź do Srebrnego Pociągu i zwiedź zabytkową kopalnię

Rok temu ze Srebrnego Pociągu skorzystało ponad 600 osób. W tym roku organizatorzy liczą na jeszcze większą frekwencję. Magnesem jest wpisanie Kopalni Srebra na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwszy przejazd już w niedzielę 8 października.

Srebrny Pociąg to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Kolei Śląskich oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Dzięki niej wystarczy jeden bilet, aby pokonać trasę z Katowic do Tarnowskich Gór i zwiedzić zabytkową kopalnię.

Reklama

W ubiegłym roku pomysł się sprawdził i skorzystało z niego ponad 600 osób. W tym roku wszyscy liczą na jeszcze lepszy wynik. Powody są dwa. W ubiegłym roku Srebrny Pociąg funkcjonował w październiku i listopadzie, a teraz koniec zaplanowany jest na 17 grudnia. W dodatku Zabytkowa Kopalnia Srebra niedawno została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Tarnogórskie obiekty Szlaku Zabytków Techniki zostały 9 lipca wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego spodziewamy się, że w tym roku zainteresowanych naszą akcją będzie jeszcze więcej. Coraz więcej osób chce poznać miejsce, w którym na Górnym Śląsku rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. Srebrny Pociąg jest ku temu doskonałą okazją - mówi Henryk Mercik, członek zarządu Województwa Śląskiego.

W praktyce wygląda to następująco. Bilet w cenie 49 (normalny) lub 39 zł (ulgowy) upoważnia do przejazdu pociągiem z Katowic do Bytomia. Tutaj następuje przesiadka do kolejki wąskotorowej, która dowozi do Tarnowskich Gór. Na miejscu uczestnicy udają się do zabytkowej kopalni, którą następnie zwiedzają. Po wszystkim mają zapewniony transport do Bytomia i Katowic. To wszystko obowiązuje w cenie jednego biletu. Poniżej zamieszczamy rozkład jazdy.

srebrny pociag rozklad

Cieszy, że w projekcie uczestniczy bytomska wąskotorówka. Dzięki temu nie kończy ona działalności wraz z końcem sezonu letniego i zakończeniem kursów nad zalew Chechło.

- W ubiegłym roku nasze wagony były obłożone średnio w 90%. Przewoziliśmy nie tylko miłośników kolei i amatorów turystyki, ale także całe rodziny z dziećmi, które pragnęły spędzić w ciekawy sposób niedzielne, jesienne popołudnie - mówi Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych Kamil Czarnecki.

Srebrny Pociąg będzie kursował w każdą niedzielę od 8 października do 17 grudnia.

fot. Mariusz Senderowski

Reklama