PKP zadecydowało. Bytom Północny zostanie przeniesiony.

Dobra informacja dla bytomskich pasażerów, którzy chcą podróżować koleją na trasie Katowice - Tarnowskie Góry - Lubliniec. Przystanek Bytom Północny, który znajdował się w pobliżu kopalni Powstańców Śląskich, zostanie przeniesiony w okolice ul. Strzelców Bytomskich.

Pomysł pojawił się kilka miesięcy temu. Przystanek Bytom Północny znajduje się na uboczu, przez co wielu pasażerów omijało go szerokim łukiem. Tracili na tym mieszkańcy, którzy stamtąd mogą podróżować na trasie Katowice-Tarnowskie Góry Lubliniec.

Reklama

Chcąc ułatwić życie pasażerom, a jednocześnie zwiększyć popularność linii kolejowej, władze Kolei Śląskich zaproponowały, aby peron przenieść bliżej, w okolice ulicy Strzelców Bytomskich.

- Aby promować kolei i poprawiać jej dostępność zwróciliśmy się do PKP PLK oraz władz miasta z propozycją przesunięcia stacji bliżej ul. Strzelców Bytomskich. Dzięki temu przystanek znalazłby się w pobliżu dużych osiedli, przystanków tramwajowych i autobusowych oraz centrum handlowego M1. Jednocześnie nowa lokalizacja pozwoliłaby zachować dobrą komunikację z tworzoną na terenie pokopalnianym pobliską strefą ekonomiczną - mówił w kwietniu Michał Wawrzyczek z Kolei Śląskich (za "Dziennikiem Zachodnim").

Władze miasta popierały pomysł, bo zmiana lokalizacji peronu prawie nic nie kosztuje. Po stronie gminy będzie jedynie przygotowanie bezpiecznej drogi do peronów. Ostateczna decyzja leżała jednak po stronie PKP PLK.

Jak informuje portal Silesion.pl, władze polskich kolei przychyliły się do wniosku. Przystanek zostanie przeniesiony o 500 metrów na północ (w pobliżu wiaduktu kolejowego przy ul. Strzelców Bytomskich). PKP PLK sfinansuje budowę nowych peronów, co oznacza, że mieszkańcy m.in. Stroszka niebawem będą mieli łatwiejszy dostęp do pociągów, którymi na przykład będą mogli komfortowo dojechać do pracy w Katowicach.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (7 replies).

MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #176351 2018/01/04 22:39
W dzisiejszej informacji prasowej rozesłanej przez PLK do mediów jest mowa o przeniesieniu Bytomia Północnego do nowej lokalizacji, więc najpewniej rysunek w dokumentacji jest nieaktualny.

Co ciekawe na ostatniej sesji radni wprowadzili zmiany do Wieloletniej Prognozy Finansowej i budżetu dotyczące rozdysponowania części kwoty przeznaczonej na centrum przesiadkowe na pl. Wolskiego na budowę dwóch mniejszych centrów przesiadkowych na Rozbarku i właśnie przy Bytomiu Północnym, które miałyby obsługiwać kolej, tramwaje i autobusy. Zobaczymy jak wyjdzie to w praktyce. Z Rozbarkiem może być problem, bo PLK raczej nie będzie chętne na tym etapie wprowadzać zmian do dokumentacji.
ADALBERTUS Avatar
ADALBERTUS odpowiedział w temacie: #176182 2017/12/28 20:55
Rzeczywiście, prawdopodobnie zapis ten umożliwia przeniesienie przystanku , obok wiaduktu.
Zakres prac na obiektach inżynierskich dość duży , cieszy fakt przebudowy wielu wiaduktów i budowę nowych w Chorzowie i Radzionkowie.
Wiadukt nad Strzelców B. zostanie tylko odnowiony , natomiast na Sikorskiego i dalej w Radzionkowie , wszystko idzie do przebudowy , czyli powiększenia wiaduktów.
Natomiast, nie podoba mi się , że wszystkie stacje będą wyposażone w wiaty przystankowe o długości 15 m , a w Rojcy , tylko wiata 6 metrów.

jeszcze jeden link

zamowienia.plk-sa.pl/servlet/HomeServlet...tity=10906&expired=0
teddy Avatar
teddy odpowiedział w temacie: #176181 2017/12/28 20:23
Hmmm.. z rysunku faktycznie wynika, że lokalizacja peronów stacji Bytom Północ bez zmian, natomiast na stronie 104 opisu jest zapis "Zmiana lokalizacji peronu na km początkowy 23.700 (poza wiaduktem) z dostosowaniem dojścia na peron (tor w nasypie). Najwyraźniej zmiana dot. lokalizacji peronów była wprowadzana do projektu na ostatni moment i nie udało się nanieść zmian na rysunki... trzymajmy się tej wersji :-) Niemniej jednak warto zainteresować decydentów sprawą tej niezgodności...

Dokument zawiera wiele ciekawych informacji. Zabieram się zaraz za bardziej dogłębną lekturę, wielkie dzięki za linka !
ADALBERTUS Avatar
ADALBERTUS odpowiedział w temacie: #176179 2017/12/28 19:46
PKP ogłosiło przetarg na wielkie prace, na linii kolejowej 131 , i niestety przystanek Bytom Północny, pozostaje na tym samym miejscu, w którym zlokalizowany jest obecnie.

zamowienia.plk-sa.pl/repozytorium/pliki/...m%205,900-29,000.pdf

zamowienia.plk-sa.pl/repozytorium/pliki/...P%C3%B3%C5%82noc.pdf
JuanCarlos Avatar
JuanCarlos odpowiedział w temacie: #173364 2017/08/13 15:28
Szkoda, że nikt nie napisał kiedy ten przystanek ma zostać przeniesiony. Dawniej podawano bodajże 2020 albo nawet 2022... mam nadzieję, że nikt tego celowo nie robi... po prostu to "euforia" wśród dziennikarzy. A jeśli celowo to już nie ma dziennikarstwa w naszej konurbacji. Jest tylko kopiowanie tekstów propagandowych z KŚ, UM, KZK GOP itd.

Reklama