Kopalnia Centrum wkrótce zniknie

Spółka Restrukturyzacji Kopalń ogłosiła przetargi na rozbiórkę zabudowań KWK Centrum. To efekt decyzji sprzed dwóch lat o likwidacji tego bytomskiego zakładu.

W 2015 roku doszło do podziału dwuruchowego zakładu Bobrek-Centrum i przekazaniu obu kopalń nowym właścicielom. Bobrek przejął państwowy Węglokoks Kraj, natomiast Centrum trafiło do SRK. W związku z decyzją o likwidacji drugiej z wymienionych kopalń, większość personelu dawnej KWK Bobrek-Centrum przeniesiono do Bobrka.

Reklama

Plany likwidacji KWK Centrum przewidują rozbiórkę 43 obiektów na powierzchni oraz 44 kilometrów wyrobisk pod ziemią. Z krajobrazu miasta ma zniknąć aż 5 spośród siedmiu szybów: Jan, Skarga, Rejtan, Witczak oraz Komunikacyjny.

Dotąd zlikwidowano już kilkadziesiąt kilometrów wyrobisk, natomiast przygotowania do wyburzania zabudowań kopalni weszły właśnie w decydującą fazę. Pod koniec kwietnia SRK ogłosiło dwa przetargi na likwidację dziewięciu obiektów na terenie zakładu. Wykonawcy mają przeprowadzić rozbiórki w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy, więc do jesieni spora część kopalni powinna przestać istnieć.

Docelowo KWK Centrum ma pełnić funkcję przepompowni dla wschodniego skrzydła dna niecki bytomskiej sięgającego aż po kopalnie Grodziec i Saturn. W tym celu zostaną wykorzystane szyby Staszic i Budryk. Na poziomie 774 m zostanie zlokalizowana główna pompownia, a z kolei na poziomach 930 m i 250 m znajdą się pompownie pomocnicze. Prace mają zostać ukończone do 2020 r.

Reklama