Przystanek kolejowy ma być bliżej Vitoru


Szybkie i tanie połączenie kolejowe z Katowicami może stać się bardziej dostępne dla mieszkańców Vitoru. Regionalny przewoźnik chce przekonać PLK do przesunięcia przystanku Bytom Północny bliżej ul. Strzelców Bytomskich.

Po zeszłorocznych zmianach cennika i rozkładu jazdy Kolei Śląskich coraz więcej bytomian przekonuje się do korzystania z pociągów. W ciągu roku liczba pasażerów linii do Katowic wzrosła o 250%, a spółka czyni dalsze starania, by przekonać jeszcze więcej osób do swojej oferty.

Obecnie połączenie Bytom - Katowice jest atrakcyjne dla mieszkańców Śródmieścia, choć korzystają z niego również osoby z Rozbarku i Szombierek. Linia przebiega bardzo blisko Vitoru i Rojcy, lecz z racji niekorzystnego położenia przystanku Bytom Północny liczba pasażerów z tego rejonu jest znikoma. Dawniej otaczały go wielkie zakłady przemysłowe, ale dziś znajduje się pośród niczego. Dojście jest utrudnione, otoczenie niebezpieczne, a w pobliżu poza jednym autobusem nie ma żadnych możliwości przesiadek.

Ten problem dostrzegły Koleje Śląskie, jednak firma nie jest w stanie samodzielnie go rozwiązać, ponieważ torowisko i perony nie mależą do niej, a do Polskich Linii Kolejowych. Dlatego władze spółki zdecydowały rozpocząć rozmowy z właścicielem infrastruktury o zmianie lokalizacji przystanku. Ich zdaniem nie wymaga to dużych inwestycji, natomiast może wpłynąć na zwiększenie pasażerów w pociągach do Katowic.

KŚ chcą, żeby Bytom Północny znalazł się w rejonie ulicy Strzelców Bytomskich. Linia Kolejowa 131 krzyżuje się z nią na wiadukcie przy betoniarni Hoger Beton. Tuż obok jest duże osiedle mieszkaniowe i centrum handlowe M1, a bliskość przystanków autobusowych i tramwajowych umożliwia szybkie przesiadki między różnymi środkami transportu.

Spotkanie dotyczące przesunięcia przystanku odbędzie się w czwartek, 13 kwietnia. Oprócz przedstawicieli KŚ i PLK wezmą w nim udział naczelnicy wydziałów transportu z Bytomia i Radzionkowa, a także wiceprezydent Bytomia, Robert Dederko. Strony będą rozmawiać o proponowanej lokalizacji, możliwym kształcie i skomunikowaniu Bytomia Północnego oraz terminach, w jakich dałoby się zrealizować tę wizję.

W tej chwili podróż z Bytomia Północnego do stolicy województwa trwa jedynie 33 minuty, a bilet kosztuje 4 złote. Jeżeli uda się poprawić lokalizację przystanku, to pociągi Kolei Śląskich staną się dla mieszkańców Vitoru atrakcyjną alternatywą w dojazdach do Katowic.