Strefa Ekonomiczna w Bytomiu jeszcze większa


Rada Ministrów zatwierdziła powiększenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o dodatkowe tereny. Obszar zwiększył się także w Bytomiu. Nasze miasto wciąż jednak czeka na pierwsze inwestycje.

We wrześniu ubiegłego roku minęło pół dekady, od kiedy bytomskie władze rozpoczęły starania o włączenie tutejszych działek do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co z kolei miało przyciągnąć tu inwestycje, które poskutkują utworzeniem nowych miejsc pracy. W 2011 roku Rada Miejska wyraziła zgodę na włączenie do KSSE działki o powierzchni 4,3 tys. m2 przy ul. Adamka w Łagiewnikach. Dopiero rok później Rada Ministrów ostatecznie zaakceptowała rozszerzenie strefy o teren w Bytomiu. Jego właściciel, spółka 3Services Factory zamierzała do 2013 r. postawić tam nowoczesne centrum przetwarzania danych. Niestety ze śmiałych planów nic nie wyszło i do dziś działka jest porośnięta dziką roślinnością.

W 2012 roku, przed dojściem Damiana Bartyli do władzy, radni ponownie przyjęli uchwałę w sprawie włączenia do KSSE kolejnych gruntów. Tym razem był to teren po dawnej kopalni Powstańców Śląskich. Rada Ministrów zgodziła się na to dopiero po dwóch latach. W międzyczasie gmina kosztem 21,3 mln zł przeprowadziła gruntową rekultywację obszaru dawnego zakładu, który został również wyposażony w niezbędne media i skomunikowany za pomocą nowych dróg. Jednak od ukończenia prac minął już ponad rok, a pokopalniane działki wciąż pozostają puste.

Być może wkrótce ulegnie to zmianie. Pod koniec października udało nam się ustalić, że firma Stan Szkło z Piekar Śląskich przygotowuje się do budowy zakładu produkcji szkła na terenie KSSE na Vitorze. Spółka jest na etapie kompletowania uzgodnień niezbędnych do rozpoczęcia procesu projektowego. Ponadto zarząd strefy ogłosił przetarg na zakup kolejnej działki w tym miejscu, co efektem zainteresowania kolejnego inwestora.

Teraz teren KSSE na Vitorze uległ powiększeniu. Rada Ministrów zatwierdziła rozszerzenie strefy o działki należące do KOPEX S.A. o powierzchni 26,6 tys. m2. Firma zamierza w tym miejscu stworzyć nowoczesny zakład produkcyjny wykorzystujący innowacyjną belgijską technologię, która dotychczas była nieobecna w Polsce, a także park maszynowy do wytwarzania zaawansowanych technologicznie konstrukcji nawierzchni szynowych oraz nowoczesne rozwiązania dla budownictwa kubaturowego. Inwestycja ma kosztować co najmniej 25 mln zł. Dzięki niej utworzonych zostanie ok. 100 nowych miejsc pracy. KOPEX uzależniał realizację przedsięwzięcia od decyzji o włączeniu nieruchomości do KSSE, więc teraz potencjalnie może przystąpić do wprowadzenia swoich planów w życie.

Rada Ministrów zgodziła się też na powiększenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o działki w Łagiewnikach należące do Conbelts Bytom S.A. Ich powierzchnia jest porównywalna ze zrekultywowanym obszarem po KWK Powstańców Śląskich, lecz w przeciwieństwie do niego są one częściowo zabudowane halami produkcyjno-magazynowymi. Spółka zamierza wydzierżawić lub sprzedać część należących do niej nieruchomości, a także planuje rozbudować swój zakład w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych. Inwestycja ma kosztować co najmniej 23,5 mln zł i w efekcie zatrudnienie wzrośnie o 35 osób.

Trzeba mieć nadzieję, że współpraca z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną przyniesie wreszcie skutki. Bytom pilnie potrzebuje nowych inwestycji, które zwiększą wpływy do budżetu miasta, a mieszkańcom dadzą nowe miejsca pracy. Na koniec listopada bezrobocie w Bytomiu wyniosło 15,4% i wciąż pozostawało na najwyższym poziomie w województwie - w większości powiatów w regionie ten wskaźnik wynosi już poniżej 10%. Z kolei deficyt budżetu gminy ma wynieść w przyszłym roku aż 75 mln zł i od kilku lat jest coraz większy.

fot. KSSE

Najnowsze

Majówkowe Kaj się bawić? 28.04 - 03.05Majówkowe Kaj się bawić? 28.04 - 03.05 28-04-17 - Majówkowy przegląd imprez w Bytomiu. Sprawdź kaj się bawić... czytaj...
SLD żąda dymisji prezydenta BytomiaSLD żąda dymisji prezydenta Bytomia 27-04-17 - Politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej domagają się od Damiana... czytaj...
Krzyszof Boruszewski: Szkoda Polonii. Szkoda Bytomia.Krzyszof Boruszewski: Szkoda Polonii. Szkoda Bytomia. 27-04-17 - Jednym z czynników wskazujących na to, czy dany polityk jest... czytaj...
BPK zapożyczy się w parabanku?BPK zapożyczy się w parabanku? 26-04-17 - Według nieoficjalnych informacji rada nadzorcza Bytomskiego... czytaj...
Stadionu NIE BĘDZIE!Stadionu NIE BĘDZIE! 25-04-17 - Spełnił się najgorszy koszmar Damiana Bartyli. Radni zadecydowali... czytaj...
Szukasz pracy? Przyjdź na targiSzukasz pracy? Przyjdź na targi 25-04-17 - Szukasz pracy jako pracownik biurowy? A może wolisz zająć... czytaj...
Robert Białas: Koniec świata Bartyli!24-04-17 - Gdyby porównać to co dziś wydarzyło się na sesji Rady Miejskiej... czytaj...
Lokalne ozdoby, rękodzieło i sztuka w centrum handlowymLokalne ozdoby, rękodzieło i sztuka w centrum handlowym 24-04-17 - Coraz częściej poszukujemy produktów od rodzimych producentów.... czytaj...
Rewitalizacja Bytomia: aż 8 miesięcy opóźnieniaRewitalizacja Bytomia: aż 8 miesięcy opóźnienia 23-04-17 - Obiecane środki na rewitalizację naszego miasta od dawna czekają... czytaj...
Tutaj rządzą mamyTutaj rządzą mamy 22-04-17 - Właśnie zostałaś mamą? Nowy cykl warsztatów „Spotykamy... czytaj...