Coraz bliżej pierwszej inwestycji w strefie


Pierwszy inwestor przymierza się do postawienia swojego zakładu w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na terenach dawnej kopalni Powstańców Śląskich w Bytomiu. Wiemy jaka firma przygotowuje się do tego kroku.

Mija rok od kiedy władze miasta otworzyły tereny inwestycyjne w Dąbrowie Miejskiej po wartej 21 mln zł rekultywacji. Wymieniono i wyrównano grunt, pociągnięto prąd, wodę, kanalizację, gaz i ciepłociąg, a także wybudowano nową drogę. W efekcie powstało ponad 14 hektarów gotowych do budowy nowych zakładów pracy. Ponadto dzięki włączeniu tych terenów do KSSE inwestorzy mogą liczyć na specjalne ulgi, których nie uzyskają gdzie indziej.

Jeszcze przed otwarciem podpisano list intencyjny z pierwszym podmiotem zainteresowanym pojawieniem się w bytomskiej strefie. Bytom wygrał rywalizację o jego względy z Piekarami Śląskimi. Wówczas jednak ani przedstawiciele Urzędu Miejskiego, ani KSSE nie chcieli ujawnić jaka firma zadeklarowała taką wolę. W końcu udało nam się to ustalić.

Sygnatariuszem wspomnianego listu jest spółka Stan Szkło z Piekar Śląskich, co potwierdziliśmy zarówno w ratuszu, jak i zarządzie strefy. Firma istnieje od 1974 roku i obecnie zajmuje się obróbką szkła płaskiego, produkcją szyb zespolonych i hurtową sprzedażą szkła budowlanego. W Brzezinach, nieopodal granicy z Bytomiem mieści się należący do niej zakład szyb zespolonych, natomiast już na terenie Bytomia, przy ul. Bernardyńskiej Stan Szkło ma swoją hurtownię. Spółka jest więc doskonale znana w naszym mieście.

List intencyjny został pozytywnie zaopiniowany przez zarząd KSSE, który 20 października ogłosił przetarg na nabycie nieruchomości o powierzchni 2,5 ha oraz uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w KSSE. Jego rozstrzygnięcie nastąpi dopiero dwa dni przed wigilią Bożego Narodzenia. - Przyjętą przez KSSE SA praktyką jest ogłaszanie przetargu na zbycie nieruchomości w odpowiedzi na zainteresowanie potencjalnego inwestora, co wyraża on właśnie poprzez złożenie listu intencyjnego. Jednak dopiero po upłynięciu terminu składania ofert mamy pewność jaka firma lub firmy zdecydowały się na ten krok - wyjaśnia Piotr Wojaczek, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Przeczytaj też: Hakuba przyciągnie inwestorów do strefy?

Wszystko wskazuje na to, że pierwszym inwestorem będzie właśnie Stan Szkło. Spółka wystąpiła do gminy o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy hali produkcyjno-magazynowej wraz z częścią socjalno-biurową oraz niezbędną infrastrukturą techniczną. Jest ona niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Wgląda na to, że firma poważnie podchodzi do inwestycji w Bytomiu i zamierza jak najszybciej załatwić wszystkie procedury.

- Ogłoszenie przetargu, i pojawienie się pierwszego inwestora, to niezwykle istotny sygnał dla innych przedsiębiorców, gdyż uwiarygadnia to atrakcyjność terenu w ich oczach - podkreśla Piotr Wojaczek. Swoim projektem Stan Szkło może przyciągnąć do Bytomia kolejnych inwestorów, co ma niebagatelne znaczenie dla przyszłości tego miasta. Bez nowych miejsc pracy i poprawy statusu majątkowego mieszkańców nie ma mowy o powodzeniu planowanej rewitalizacji. Działania władz miasta i biznesu muszą iść w parze, aby Bytom mógł znowu wejść na ścieżkę rozwoju.

Zagospodarowanie terenów KSSE w Bytomiu prawdopodobnie będzie pozytywnie oddziaływać na okolicę. Tuż obok firma Pinnacle zamierza wybudować park przemysłowo-logistyczny wraz z obiektami biurowymi. Teren, na którym ma zostać zrealizowana inwestycja jest dużo większy od bytomskiej strefy, gdyż obejmuje aż 25 hektarów. W planach jest budowa czterech dużych budynków o powierzchni nawet 113 tys. m2. Jeśli wszystko się uda, to krajobraz Dąbrowy Miejskiej ulegnie ogromnej metamorfozie.

fot. KSSE