KZK GOP wycofuje papierowe bilety


Za nieco ponad tydzień ze sprzedaży zostanie wycofana część papierowych biletów na przejazdy autobusami i tramwajami KZK GOP. W ten sposób związek chce zmusić pasażerów do korzystania z elektronicznej karty ŚKUP.

Obecnie z papierowych biletów okresowych korzysta około 110 tysięcy pasażerów środków komunikacji publicznej kursujących na zlecenie KZK GOP. Z kolei Śląską Kartę Usług Publicznych, którą wprowadzono jesienią zeszłego roku, używa zaledwie 40 tysięcy osób. Ponieważ na utworzenie elektronicznego systemu związek otrzymał ponad 82,5 mln zł dotacji unijnej, musi zrealizować wskaźniki założone we wniosku. Aby tego dokonać, musi do końca roku wydać w sumie 150 tys. kart ŚKUP. Jeżeli tego nie zrobi, to KZK GOP będzie musiał zwrócić dotację.

Śląski organizator komunikacji publicznej stara się na różne sposoby zachęcić pasażerów do korzystania z elektronicznych biletów. Na przystankach pojawiły się plakaty, tyły autobusów zostały oklejone specjalnymi grafikami, w radiu emitowano spoty, w prasie regionalnej i lokalnej opublikowano reklamy, a na ulicach rozstawiano specjalne stoiska informacyjne. Wprowadzono także taryfę cenową, według której bilety elektroniczne są tańsze od tych tradycyjnych, papierowych. Jednak pomimo tych wszystkich wysiłków do osiągnięcia założonych wskaźników wciąż jest daleko.

Z tego powodu KZK GOP rozpoczyna stopniowe wycofywanie starych biletów z obiegu. O 1 maja pasażerowie nie kupią już papierowych biletów 24-godzinnych, 48-godzinnych, 5-, 7- i 14-dniowych, kwartalnych, szkolnych, wakacyjnych oraz miesięcznych na okaziciela. Chcąc nabyć któryś z takich biletów, będzie trzeba wyrobić sobie kartę ŚKUP. Kupione wcześniej papierowe bilety średniookresowe (od 24-godzinnych do 14-dniowych) będzie można wykorzystać do końca tego roku, a pozostałe będą ważne zgodnie z ich okresem obowiązywania.

Wraz z 1 czerwca z kiosków znikną bilety miesięczne SC (uprawniające do przejazdów wyłącznie autobusami lub tramwajami na terenie dwóch lub więcej miast). W lipcu zostanie zaprzestana sprzedaż papierowych biletów imiennych SM (upoważniających do przejazdu wyłącznie liniami autobusowymi lub tramwajowymi na terenie jednego miasta). Z kolei 1 sierpnia pasażerowie nie zakupią już biletów SC/AT oraz SM/AT (autobusowo-tramwajowych).

W tej sposób przez wakacje KZK GOP zmusi pasażerów do korzystania ze ŚKUP. W sprzedaży pozostaną wyłącznie papierowe bilety jednorazowe. Za to związek zapowiada, że od 1 sierpnia zostaną obniżone ceny wybranych biletów w taryfie odległościowej, w której wysokość opłaty wynika z przejechanego dystansu. Więcej informacji o Śląskiej Karcie Usług Publicznych można znaleźć na jej oficjalnej stronie.

Discuss this article in the forums (7 replies).

Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #165923 2016/04/22 10:37
Dziwne zachowanie w czasach kiedy wszystkie większe miasta w Polsce stają na głowie żeby kierowcy zostawili samochody w domach i pojechali komunikacją miejską, a niektóre miasta nawet oferują darmową komunikację miejską.

Utrudniony dostęp zniechęci ludzi do jeżdżenia autobusem czy tramwajem i ludzie mając samochody pojadą właśnie nimi. Zobaczymy kiedy KZK GOP zacznie płakać że im liczba podróżnych spadła i trzeba podnieść ceny biletów.
georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #165918 2016/04/22 09:48
Papierowe miesięczne też były imienne.Ale chodzi o to,ze KZK nie daje ludziom wyboru.Przecież można zostawić np.miesięczne papierowe w takiej samej cenią ale już te same na karcie taniej.Wtedy jest wybór i ludzie sami decydują co wybiorą.
Ratnik Avatar
Ratnik odpowiedział w temacie: #165913 2016/04/22 07:22

myszaty napisał: Czyli gdyby nawalił mi samochód i chciałbym sobie pojeździć tramwajem , to muszę latać za jakąś kartą?
Totalna głupota..


Możesz też jeździć na jednorazowych.

myszaty napisał: Druga sprawa po jakiego grzyba rejestrować przejazdy, kupiłem miesięczny, jeżdżę czy nie nic im do tego , jak chcecie dajcie rabat , jak nie to nie.


Może po to, żeby dobrze rozpoznać potoki pasażerskie, ale to chyba i tak pic na wodę - w każdym razie pracownicy KZK GOP do pracy jeżdżą prywatnymi samochodami, co widać po parkingu przy siedzibie związku.

Zastanawia mnie, czemu karta nie może być anonimowa - to że wtedy będę mógł ją komuś pożyczyć, no dobrze, ale w tym czasie ja z niej nie skorzystam a więc wychodzi na jedno, nikt nikogo nie okrada.
kerish3 Avatar
kerish3 odpowiedział w temacie: #165901 2016/04/21 22:33
Projekty dla dotacji czy dotacje dla projektów?
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #165894 2016/04/21 21:24
Czyli gdyby nawalił mi samochód i chciałbym sobie pojeździć tramwajem , to muszę latać za jakąś kartą?
Totalna głupota.
Druga sprawa po jakiego grzyba rejestrować przejazdy, kupiłem miesięczny, jeżdżę czy nie nic im do tego , jak chcecie dajcie rabat , jak nie to nie.