Strefa otwarta i czeka na inwestorów


Bytom wzbogacił się o tereny przygotowane pod wielkie inwestycje. Dziś otwarto Strefę Aktywności Inwestycyjnej w miejscu dawnej kopalni Powstańców Śląskich.

Obszar zajmowany niegdyś przez kopalnię zmienił się nie do poznania. W oczy rzuca się idealnie płaska powierzchnia o ogromnych wymiarach. To efekt 15 miesięcy prac firmy Skanska, która na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów przeprowadziła rekultywację tego poprzemysłowego terenu oraz dokonała jego skomunikowania i uzbrojenia w media. Żeby zapewnić działkom odpowiednie parametry miejscami wymieniono grunt nawet do 6 metrów wgłąb. W tym celu przez dawną kopalnię przewinęło się blisko 3 tysiące wywrotek, które przewiozły aż 74 tysiące ton kruszyw.

Przeczytaj też: Rusza fabryka wełny mineralnej na Bobrku

W rezultacie obszar równy wielkości 30 boisk piłkarskich jest gotowy do budowy na nim dużych zakładów przemysłowych. Ponadto wybudowano tam drogę o długości 1,1 km i kolejny kilometr dróg dojazdowych, a także pociągnięto bądź przebudowano linie energetyczne, wodociągi, kanalizację, gazociąg i magistralę ciepłowniczą. Dzięki temu firmy, które zdecydują się zainwestować na tym terenie, będą mogły od razu przystąpić do budowy swoich zakładów bez żmudnego przygotowywania działek.

Uzbrojenie tego terenu kosztowało 21,3 mln zł, z czego większość - 15,7 mln zł - pokryła unijna dotacja. Zakres tego przedsięwzięcia mógł być tak szeroki tylko dlatego, że firma Skanska w przetargu zaoferowała niską cenę, a Urząd Marszałkowski zgodził się na wykorzystanie zaoszczędzonych środków na dodatkowe prace.

W sprowadzeniu inwestorów do Strefy Aktywności Inwestycyjnej pomoże Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, do której włączono ten teren w połowie zeszłego roku. Dzięki temu inwestorzy będą mogli liczyć na specjalne ulgi podczas prowadzenia tam działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą te preferencyjne warunki będą obowiązywać do 2026 roku. - Jestem szczęśliwy. Teraz mogę śmiało przyprowadzać tutaj inwestorów. Mogę składać w tej chwili konkurencyjne oferty lokalizacji nowych inwestycji na tym terenie - powiedział Jerzy Łoik, wiceprezes KSSE, w trakcie dzisiejszej ceremonii. - Mam nadzieję, że w ciągu roku lub dwóch nie poznacie tego terenu. Będzie on po prostu zapełniony - roztaczał wizje przed zgromadzonymi oficjelami.

Przeczytaj też: Walczymy o inwestorów

Choć strefę otwarto dopiero dziś, to są już firmy zainteresowane inwestycją w tej lokalizacji. Jedna z nich podpisała list intencyjny w tej sprawie. Wcześniej brała pod uwagę budowę swojego zakładu w Piekarach Śląskich, lecz tamtejsze tereny objęte KSSE nie zostały jeszcze odpowiednio przygotowane, dlatego wstępnie zdecydowała się na Bytom. Niestety nie wyjawiono co to za firma i z jakiej branży.

Te wydarzenia mogły nastąpić znacznie wcześniej. Przygotowania do zagospodarowania terenu po kopalni Powstańców Śląskich rozpoczęły się jeszcze w czasie, gdy prezydentem Bytomia był Krzysztof Wójcik z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wówczas miał być to drugi etap projektu Bytomskiego Parku Przemysłowego, który z powodzeniem, ale w mniejszej skali, zrealizowano przy ul. Siemianowickiej. Niestety te plany zostały zarzucone przez prezydenta Piotra Koja. W czasie jego rządów teren bezskutecznie próbowano sprzedać bez wcześniejszego uzbrojenia. Do starej koncepcji powrócono w 2013 roku i po nieznacznej aktualizacji posłużyła do pozyskania unijnej dotacji. Dzięki niej teren jest dziś już gotowy do przyjęcia inwestorów.

Discuss this article in the forums (24 replies).

olowpb Avatar
olowpb odpowiedział w temacie: #163000 2015/11/22 19:10
Oczywiście, że nic nie ruszy.
Nawet za pół roku nic się jeszcze nie podzieje.
A wynika to z przepisów dotyczących sprzedaży gruntów.
W skrócie: 6 tygodni publikacja tzw. wykazu nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży. Po wykazie publikuje się ogłoszenie o przetargu które musi ukazać się na 2 miesiące przed jego przeprowadzeniem. Do tego dochodzi czas KSSE na przygotowanie dokumentacji dotyczącej przetargu i zezwolenia na prowadzenie działalności w KSSE.
Tak więc pierwsze ewentualne sukcesy będzie można odtrąbić w połowie przyszłego roku.
gremlas Avatar
gremlas odpowiedział w temacie: #162942 2015/11/20 11:57
Teren jest raczej niewielki. Góra 2 -3 zakłady moga powstać i to tyle.
Zawsze to coś.... Obawiam się że w tym roku już nic nie ruszy w tym temacie.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #162900 2015/11/18 23:25
Na razie patrząc na rozwój tych stref w Bytomiu to chyba ten układ działa w druga stronę- nikt się nie przyznaje do znajomości z prezydentem....
olowpb Avatar
olowpb odpowiedział w temacie: #162899 2015/11/18 21:54

georg11 napisał: Jacy inwestorzy? Nikt kto nie ma układu z Bartyla tam nie zainwestuje a ci będą wiedzieć jak trafić.

Oj, już nie przesadzaj. Terenem obecnie włada KSSE Podstrefa Gliwicka więc Bartyla ma tak średnio coś do powiedzenia.
KSSE ma prowizję od sprzedanego terenu więc im będzie obojętne kto kupi - ważne by sprzedać i dostać za to kasę.
georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #162881 2015/11/18 11:00
Jacy inwestorzy? Nikt kto nie ma układu z Bartyla tam nie zainwestuje a ci będą wiedzieć jak trafić.