Foodtrucki wracają do Bytomia


Ostatnie lata to szybki wzrost popularności food trucków. Szacuje się, że w całej Polsce działa ich nawet kilkaset, a wciąż przybywają kolejne. Z czego wynika ten trend? By się przekonać, wystarczy w najbliższy weekend odwiedzić Atrium Plejada. Bytomskie centrum przygotowało dla swoich gości prawdziwą mozaikę kuchni i smaków - potrawy choćby z Meksyku czy Stanów Zjednoczonych to zaledwie przedsmak tego, co czeka miłośników kulinarnych wrażeń.

Łącznie na miejscu będzie kilkanaście food trucków. Każdy z samochodów serwuje oryginalne potrawy: od meksykańskich specjałów, poprzez dania kuchni polskiej, na pysznych burgerach skończywszy. Coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy kuchni azjatyckiej, jak i zachodnioeuropejskiej. Nie zabraknie także słodyczy i czegoś dla orzeźwienia - na gości czekać będą owoce w czekoladzie oraz domowa lemoniada. Oferta zaspokoi najwybredniejsze gusta miłośników jedzenia. Wszystkie potrawy przygotowywane są ze świeżych, sezonowych produktów. Na ich bazie powstają przepyszne: przystawki, dania główne oraz desery i kawa. Dla najmłodszych przygotowana zostanie specjalna strefa dziecięca - zabawy z animatorem, malowanie buziek oraz plac zabaw.

- Organizując zlot food trucków, chcemy udowodnić, że nie trzeba dalekich podróży, by poznać kuchnie i smaki świata. Poprzez doznania kulinarne, możemy dowiedzieć się nieco o innych kulturach, także tych bardzo odległych. Dlatego w kompletowaniu food trucków nasze centrum postawiło na różnorodność. Będzie zarówno egzotyka, jak i przysmaki nieco bardziej tradycyjne - powiedziała Joanna Plata, dyrektor Atrium Plejada. Centrum handlowe organizuje strefę foodtrucków wraz z organizacją „Futraki”, która współpracuje z prawdziwymi pasjonatami kulinariów - miłośnikami poszczególnych regionów świata.

Zlot food trucków odbędzie się w dniach 2-3 września na parkingu przy Atrium Plejada w godzinach 10:00 – 20:00. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej bytomskiego centrum: www.atrium-plejada.pl.